Advert
Advert
Advert

Bu Veri Altcoin’leri Tehdit Ediyor Olabilir Mi?

Bu Veri Altcoin’leri Tehdit Ediyor Olabilir Mi?
Bu Veri Altcoin’leri Tehdit Ediyor Olabilir Mi? Hakkı DUMAN

2014 yılından beri kripto para haber sitesi olarak hizmet vermekte olan Türkiye’nin ilk kripto para haber kaynaklarından COINTURK, Bitcoin piyasa hakimiyetindeki artış ve bu durumun altcoin’ler üzerindeki etkisi üzerine bir yazı kaleme aldı.

Bitcoin Piyasa Hakimiyeti Artıyor

COINTURK ve COINTURK NEWS adlı iki kripto para haber sitesinde de belirtildiği gibi Bitcoin’in altcoin’ler karşısında kripto para piyasasındaki pazar payını gösteren BTC.D grafiği son 30 ayın en yüksek seviyesine çıktı. Bu artış BTC’nin çoğu altcoin’den daha iyi performans gösterdiği anlamına geliyor. TradingView verilerine göre, en büyük kripto paranın piyasa genelindeki payını ölçen BTC.D Nisan 2021’deki sert boğa piyasasından bu yana en yüksek seviye olan yüzde 54,4’e yükseldi. Yüzde 50’nin üzerindeki bir oran, Bitcoin’in diğer tüm kripto paraların piyasa değerinin toplamından daha değerli olduğu anlamına geliyor.

Crypto Is Macro Now haber bülteninin yazarı ve piyasa analisti Noelle Acheson‘a göre BTC.D’nin yükselişi, kripto para piyasası döngüsü ve Bitcoin’in en büyük altcoin Ethereum (ETH) da dahil olmak üzere altcoin’lere kıyasla daha az riskli bir varlık olarak cazibesi ile açıklanabilir. Acheson yaptığı açıklamada, “Bitcoin, bir döngünün başlarında kripto para piyasasına liderlik etme eğilimindedir, ancak yatırımcılar risk eğrisinde daha rahat hareket ettiklerinde ve daha küçük altcoin’ler performans açısından geride kalarak hakimiyet kaybeder” dedi. Acheson ayrıca “BTC’nin kuyruk rüzgarı olarak ETF ve güvenli liman söylemleri öne çıkıyor. ETH için ise düzenleyici sorunlar ve güncelleme belirsizliği var.” eklemesini yaptı.

Bitcoin Dominance Nedir?

Bitcoin dominance, kripto para piyasasındaki Bitcoin'in toplam pazar değeri içindeki payını ifade eder. Bitcoin, kripto para dünyasının en eski ve en büyük kripto parasıdır ve genellikle diğer kripto paraların ölçü birimi olarak kullanılır. Bitcoin dominance oranı, Bitcoin'in toplam kripto para pazarının ne kadarını temsil ettiğini gösterir.

Bitcoin dominance oranı yüzde (%) cinsinden ifade edilir. Örneğin, eğer Bitcoin dominance oranı %60 ise, Bitcoin kripto para pazarının toplam değerinin %60'ını temsil ederken, diğer kripto paralar toplam değerin geriye kalan %40'ını oluşturur. Bu oran, kripto para pazarındaki değişiklikleri ve Bitcoin'in diğer kripto paralar karşısındaki gücünü izlemek için kullanılır.

Bitcoin dominance oranı zaman içinde değişebilir. Özellikle kripto para piyasasında büyük fiyat dalgalanmaları yaşandığında, Bitcoin dominance oranı da etkilenebilir. Diğer kripto paraların piyasa değeri arttığında veya azaldığında, Bitcoin dominance oranı değişiklik gösterebilir.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Güçlü Lider Güçlü Meclis İçin Doğrusu Ak Parti
Güçlü Lider Güçlü Meclis İçin Doğrusu Ak Parti
Artık yalnız değilsiniz, Rize’nin bir rehberi var!
Artık yalnız değilsiniz, Rize’nin bir rehberi var!