Advert
Advert
Advert

SpaceX Avrupa'nın Uydu Fırlatma Hedeflerini Kurtarabilir mi?

SpaceX Avrupa'nın Uydu Fırlatma Hedeflerini Kurtarabilir mi?
SpaceX Avrupa'nın Uydu Fırlatma Hedeflerini Kurtarabilir mi? Hakkı DUMAN

Avrupa Uzay Ajansı (ESA), başlangıçta 2023'te fırlatılması planlanan en son yerli roketi Ariane 6'da aksaklıklarla karşılaştı. Ancak, tekrarlanan gecikmeler, ilk fırlatmanın en az 2024 yılına kadar gerçekleşmeyeceği anlamına geliyor. Bu gecikmeler, daha önce bu tür fırlatmaları destekleyen Ariane 5 roketinin Temmuz ayındaki son görevinin ardından emekliye ayrıldığı göz önüne alındığında özellikle sorunludur.

ESA SpaceX'e Dönüyor

Ariane 6'nın sürekli ertelenmesi nedeniyle ESA, Galileo navigasyon uydularının sürekli konuşlandırılmasını sağlamak için alternatifler aramaya başladı. Sonuç olarak ajans, bu amaçla SpaceX'in Falcon 9 roketini kullanmayı geçici olarak kabul etti. Bildirilen anlaşmaya göre, SpaceX iki ayrı fırlatmayı kolaylaştıracak ve her görev iki Galileo uydusu taşıyacak. Bu karar, Galileo uydularının ağırlıklı olarak Avrupa topraklarından, Fransız Guyanası'ndaki Guiana Uzay Merkezi'nden fırlatılması nedeniyle ESA için önemli bir değişikliğe işaret ediyor. Mevcut anlaşma, Galileo programı için benzeri görülmemiş bir hamle olan ABD topraklarından fırlatmayı öneriyor.

Galileo'nun Avrupa için Önemi

Galileo uydu sistemi Avrupa için büyük önem taşımaktadır. Bu navigasyon sistemi Avrupa'nın ABD Küresel Konumlandırma Sistemi (GPS) ile Rus ve Çin uydu navigasyon sistemlerinden bağımsız kalmasını sağlamaktadır. Galileo, bir navigasyon yardımcısı olarak hizmet vermenin ötesinde, şifreli mesajların iletilmesini kolaylaştırarak AB askeri ve güvenlik operasyonlarında çok önemli bir rol oynamaktadır. Sistem 2016 yılında faaliyete geçmiş olsa da, ağın sağlamlığını arttırmak için ilave uydular çok önemlidir. ESA'nın navigasyon direktörü Javier Benedicto'nun da vurguladığı gibi, fırlatılmaya hazır uyduların yeryüzünde kalması yerine Dünya yörüngesinde dönmesi gerekiyor.

Uzay Araştırmaları Manzarası

ESA ve SpaceX arasındaki bu işbirliği, uzay araştırmaları sektöründeki daha geniş eğilimleri yansıtıyor. ABD ve Çin'in uzay çalışmalarını hızlandırmasıyla birlikte Avrupa, hedeflerini sürdürme konusunda zorluklarla karşılaştı. Ariane 6 ile ilgili tekrarlanan gecikmeler bu zorlukların altını çizdi, ancak SpaceX ile yapılan gibi ortaklıklar geçici çözümler sağlayabilir.

SpaceX ile yapılan ortaklık Avrupa'nın uydu konuşlandırma planları için umut verici görünse de, anlaşmanın hala Avrupa Komisyonu ve diğer AB üye ülkelerinin nihai onayını alması gerekiyor. Bu arada bölge, Ariane 6'nın eninde sonunda amacına hizmet edeceği ve çok da uzak olmayan bir gelecekte Galileo uydularını fırlatacağı konusunda umutlu olmaya devam ediyor.

Kaynak: https://newslinker.co/can-spacex-save-europes-satellite-launch-ambitions/

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Güçlü Lider Güçlü Meclis İçin Doğrusu Ak Parti
Güçlü Lider Güçlü Meclis İçin Doğrusu Ak Parti
Artık yalnız değilsiniz, Rize’nin bir rehberi var!
Artık yalnız değilsiniz, Rize’nin bir rehberi var!