Advert
Advert
Advert

Saç Ekiminden Sonra Nasıl Beslenmeli?

Saç Ekiminden Sonra Nasıl Beslenmeli?
Saç Ekiminden Sonra Nasıl Beslenmeli? Hakkı DUMAN

Saç ekimi sonrasında beslenmedüzeni mutlaka dikkat edilmesi gereken bir konudur. Saç ekiminde kullanılan ürünler kadar önem taşıyan beslenme sürecine dikkat edilmezse operasyon kalitesi düşebilir. Beslenme günlük hayatta büyük önem taşıdığı gibi saç ekimi sonrasında da saç sağlığını doğrudan etkiler. Saç ekimi sürecinin başarılı bir şekilde sonuç vermesini sağlamak için mutlaka beslenme düzenine önem verilmelidir. Bu sebeple saçekiminden sonra beslenme konusunda uzmanların tavsiyelerini ve bilinmesi gereken detayları bu yazımızda bulabilirsiniz.

Saç Ekimi Sonrası Beslenme Önerileri

Saç ekiminde beslenme önerileri kanın kalitesini ve ciltteki hücrelerin hızlıca yenilenmesini destekleyen besinler içerir. Öncelikle saç ekiminden sonra saçın beslenmesi için aşırı gıda alımı yapılmamalıdır. Öğün sayısını artırmak veya porsiyonları büyütmenin saç ekiminden sonra fayda sağlamadığı biliniyor.

Önemli olan fazla yemek yerine doğru ve etkili bir beslenme düzeni oturtmaktır. Saç ekiminde en önemli vitamin ve gıdalar arasında yer alan C vitamini, klinik saç ekimi sonrası kan dolaşımını hızlandıracağı için ekim yapılan bölgenin daha hızlı iyileşmesini sağlar. C vitamini almak için biber, kivi, brokoli, maydanoz, çilek ve bilinen turunçgilleri tüketmek gerekir.

Saç Ekimi Sonrası Azaltılması Gereken Gıdalar

Saç ekiminde azaltılması gereken gıdalar, operasyonun daha başarılı sonuç vermesine yardımcı olur. Uzman doktorların tavsiyelerine göre saç ekimi işleminden sonra tahıl, buğday türevi gıdalar 15 gün süreyle azaltılmalıdır. Ayrıca hayvansal gıdalar, süt, mayalı yiyecekler ve turşu en az olacak şekilde tüketilmelidir. Saç ekiminde yağ faydalı olsa da hayvansal yağlar ekim yapılan bölgede sivilce yapabileceği için abartılmadan tüketilmelidir.

Saç ekimi operasyonundan sonra işlenmiş gıda, sigara ve alkolden uzak durulmalıdır. Sigara içenler saç ekimi sonrası nargile tüketimiyle kendini avutmamalı ve keyif verici maddelerden kaçınmak gerekir. Klinik saç ekimi işleminden sonraki ilk 3 gün boyunca çay ve kafein içeren kahve gibi içeceklerden uzak durmak çok önemlidir.

Saç Ekimi Sonrası Faydalı Vitamin ve Gıdalar

Saç ekiminden sonra gerekli vitaminler başında A vitamini, C ve E vitaminleri gelir. Bunun dışında biotin ve folik asit içeren gıdalar beslenmenin ana parçası olması gerekir. A vitamini besleyicilik dışında iltihap önleyici etkiye sahiptir. A vitamini, tatlı patates, havuç, ıspanak, domates, kayısı, maydanoz, süt ve yumurtada zengin miktarda bulunur. Bu gıdaları düzenli alarak saç derisi için son derece faydalı beslenme yapabilirsiniz.

Folik asit ise, B grubu vitaminlerin bir parçasıdır. Hücre bölünmesi sürecini etkiler ve hücreleri yeniler. Saç ekimi sonrası önerilen bir takviyedir. Folik asit ağırlıklı beslenmek için karaciğer, brokoli, mısır, kırmızı et, yumurta, enginar, kavun, buğday ve çavdar gibi besinleri beslenmenin bir parçası yapmak gerekir. Saç ekiminden sonra beslenme konusunda detaylı bilgileri klinik uzmanlarından ve doktordan alabilirsiniz.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Güçlü Lider Güçlü Meclis İçin Doğrusu Ak Parti
Güçlü Lider Güçlü Meclis İçin Doğrusu Ak Parti
Artık yalnız değilsiniz, Rize’nin bir rehberi var!
Artık yalnız değilsiniz, Rize’nin bir rehberi var!