Advert
Advert
Advert

ÇAYKUR, 190 Bin Ton Yaş Çay Aldı

ÇAYKUR, 2023 yılı yaş çay sezonu 1. sürgün alımlarında üreticilerden bugüne kadar 190 bin ton yaş çay yaprağı satın aldı.

ÇAYKUR, 190 Bin Ton Yaş Çay Aldı
ÇAYKUR, 190 Bin Ton Yaş Çay Aldı admin

ÇAYKUR, Doğu Karadeniz Bölgesinde Rize, Artvin, Trabzon, Giresun ve Ordu illerimde yaklaşık 205 bin üretici tarafından 800 bin dekar alanda üretimi yapılan yaş çayda 2023 yılı 1. Sürgün kampanya dönemini hafta içi tamamlayacak. ÇAYKUR’un 10 Mayıs’ta açılışını gerçekleştirdiği kampanya döneminde bugüne kadar üreticilerden 190 bin ton yaş çay aldığı öğrenildi.

Günlük yaş çay alımlarının bin tona düştüğü bilgisine ulaşılan ÇAYKUR, 1. sürgün kampanya dönemi boyunca fabrikaların hiçbirinde kontenjan uygulamadı ve serbest mübayaa yaparak çok rahat ve huzurlu bir şekilde alım gerçekleştirdi. Bu süreçte özel sektör yaş çay fabrikaları da üreticiyi mağdur etmeden hatta zaman zaman ÇAYKUR taban fiyatının da üzerine çıkarak alım yaptı.

 

ÇAYKUR, 2022 yılının birinci sürgün döneminde 212 bin ton yaş çay alımı gerçekleştirirken, bu yıl birinci sürgün alımlarının 195 bin ton dolaylarında tamamlanacağı tahmin ediliyor.

Öte yandan 1. sürgün dönemine ait Mayıs ayı yaş çay paralarının 26 Haziran’da üreticilere ödenmesi bekleniliyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Güçlü Lider Güçlü Meclis İçin Doğrusu Ak Parti
Güçlü Lider Güçlü Meclis İçin Doğrusu Ak Parti
Artık yalnız değilsiniz, Rize’nin bir rehberi var!
Artık yalnız değilsiniz, Rize’nin bir rehberi var!