Advert
Advert
Advert

Rize’de Enderun Usulü Teravih Namazı kılınacak cami sayısı 4’e çıkarıldı

Rize İl Müftülüğü, Enderun Usulü Teravih Namazı kılınacak cami sayısının 4’e çıkarıldığını bildirdi.

Rize’de Enderun Usulü Teravih Namazı kılınacak cami sayısı 4’e çıkarıldı
Rize’de Enderun Usulü Teravih Namazı kılınacak cami sayısı 4’e çıkarıldı admin

Müftülükten yapılan açıklamada, Osmanlı geleneği olan Enderun Usulü Teravih Namazının Müftü Mahallesi Berat Camii ile birlikte Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ) Ahmet Erdoğan Cami, Sahil Cami ve Çaykur Ziraat Camiinde kılınacağı belirtilerek tarih bilgileri paylaşıldı.

Buna göre bu akşam (21 Mart Perşembe günü) Müftü Mahallesi Berat Camiinde kılınacak Enderun Usulü Teravih Namazının;

25 Mart 2024 Pazartesi günü RTEÜ Ahmet Erdoğan Camiinde,

28 Mart 2024 Perşembe günü Sahil Camiinde,

4 Nisan 2024 Perşembe günü ise Çaykur Ziraat Camiinde kılınacağı kaydedildi.

Enderun Usulü Teravih Namazı Kur’an Kursu Öğreticileri Mustafa Türüt, Yakup Taşgit, S. Hilmi Güner ve İmam Hatip Davut Aslan tarafından icra edilecek.

 

ENDERUN USULÜ İLK TERAVİH

1831 yılının Ramazan ayında, musikişinas padişahlardan Sultan 2. Mahmut’un da bulunduğu, müezzinliğini Türk musikisinin dahi ismi Hamamizade İsmail Dede Efendi’nin yaptığı, saray baş imamı Zeynel Abidin Efendi’nin kıldırdığı teravih, Enderun usulünün ilk örneğiydi.

ENDERUN USULÜ TERAVİHİN ÖZELLİĞİ

Enderun usulü teravihin özelliği, teravih namazının her 4 rekâtının, Türk musikisinin farklı makamlarında kılınması ve bu makamlardaki ilahilerle de süslenmesi.

 

İmamın takip edeceği makamlardan her 4 rekâtta bir Ramazan’ın ruhuna uygun, namazın huşu ve coşkusunu artırmak için dinlenme anlamına gelen tervihalarda ise eğitimli ve güzel sesli müezzinler topluluğunca ilahilerin okunması âdetine “Cumhur Müezzinliği” ismi veriliyor. Saray dışında en çok Eyüpsultan Camisi’nde kılınıyor olması sebebiyle de bestekârların “Eyyübi” lakabını taşıdığı belirtiliyor.

ENDERUN USULÜ TERAVİH TERTİBİ MAKAM SIRALAMASI

Osmanlı’nın köklü geleneklerinden Enderun teravihte, öncelikle müezzinin getirdiği kamet ile yatsı namazının “Hicaz” veya “Uşşak” makamında kılınacağı belirleniyor. Namaz kılınırken baş müezzinin makamlar arasındaki geçişi salavat çekerek yaptığı Enderun teravihte, imam baş müezzinin makamından 4 rekât kıldırıyor, yine aynı makamdan ilahi okunuyor. Tekrar baş müezzin diğer makamdan salavat getirerek, imamın o makamdan namazı kıldırmasını sağlıyor.

Makamları klasik Türk musikisinin en önemli ismi olan Itri’ye dayanan Enderun usulü teravihte en çok “Hicaz”, “Segâh”, "İsfahan”, “Uşşak” ve “Acemaşiran” makamları kullanılırken, vitir namazı “Segâh” makamında kılınıyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Güçlü Lider Güçlü Meclis İçin Doğrusu Ak Parti
Güçlü Lider Güçlü Meclis İçin Doğrusu Ak Parti
Artık yalnız değilsiniz, Rize’nin bir rehberi var!
Artık yalnız değilsiniz, Rize’nin bir rehberi var!