Advert
Advert
Advert

Kandemir, Rize'deki 1 Mayıs Töreninde HAK-İŞ 1 Mayıs Uluslararası Birlik Mücadele ve Dayanışma Günü Bildirisini Açıkladı

Kandemir, Rize'deki 1 Mayıs Töreninde HAK-İŞ 1 Mayıs Uluslararası Birlik Mücadele ve Dayanışma Günü Bildirisini Açıkladı

Kandemir, Rize'deki 1 Mayıs Töreninde HAK-İŞ 1 Mayıs Uluslararası Birlik Mücadele ve Dayanışma Günü Bildirisini Açıkladı
Kandemir, Rize'deki 1 Mayıs Töreninde HAK-İŞ 1 Mayıs Uluslararası Birlik Mücadele ve Dayanışma Günü Bildirisini Açıkladı admin

Hak-İş Konfederasyonu'nun 1 Mayıs Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü kapsamında hazırladığı 1 Mayıs Bildirisini, Hak-İş Rize İl Başkanı Fatih Kandemir kamuoyu ile paylaştı.

HAK-İŞ Rize İl Başkanlığı tarafından 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla Rize’de Valilik tören alanında basın açıklamasında bulunuldu. HAK-İŞ Rize İl Başkanı ve Öz Gıda İş Sendikası Doğu Karadeniz Rize Şube Başkanı Fatih Kandemir, Hizmet-İş Sendikası Rize İl Başkanı Mehmet Alaca, Öz-Sağlık İş Sendikası Rize İl Başkanı Bahadır Mafratoğlu, sendikaların yöneticileri, kadın komiteleri ve üyeleri hazır bulundu.

Hak-İş Rize İl Başkanı Fatih Kandemir tarafından okunan HAK-İŞ 1 Mayıs Bildirisinde, çalışma hayatı ve ülke gündemine ilişkin önemli taleplere yer verildi.

HAK-İŞ 1 Mayıs Bildirisinde, Kamu Çerçeve Protokolünde yer alan taleplerin tam olarak karşılanması ve sürecin biran önce tamamlanmasından, ekonomik büyümeden hak edilen payın alınmasına, sendikal örgütlülüğün teşvik edilmesinden, daha adil bir vergi sistemi getirilmesine, bireyi esas alan düzenli asgari gelir yardımı sisteminin kurulmasından, kadına yönelik şiddet ve tacizin son bulmasına, ILO C190 sayılı sözleşmenin onaylanmasından, afetlere hazırlık, müdahale ve yeniden inşa konusuna, deprem, sel, yangın gibi doğal afetlere karşı güvenli konutlar ve şehirler inşa edilmesine kadar ayrıntılı taleplere yer verildi.

HAK-İŞ 1 Mayıs Uluslararası Birlik Mücadele ve Dayanışma Günü Bildirisinde şu görüşlere yer verildi:

“HAK-İŞ Konfederasyonu’nun 1 Mayıs kapsamında hazırladığı 1 Mayıs Bildirisi, Kahramanmaraş ve İstanbul başta olmak üzere, illerin meydanlarında, işyerlerinde ve Türkiye’nin her yerinde okunacak. Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü 1 Mayıs’ımız kutlu olsun.

HAK-İŞ olarak, bugün inşallah depremzede kardeşlerimizle, üyelerimizle, emekçilerimizle yaralarımızı birlikte sarmak, kucaklaşmak için buradayız.

Birlikte yeniden ayağa kalkmak, birlikte mücadele etmek,

Biz birlikte güçlüyüz demek için buradayız, meydanlardayız.

Pandemi sebebiyle ara vermek durumunda kaldığımız kitlesel 1 Mayıs programlarımızı, bugün burada, siz kıymetli emekçilerimizle deprem dayanışmamız sebebiyle başlatmış oluyoruz.

HAK-İŞ olarak; sağlığımız, işimiz, ekmeğimiz, güvenli ve güvenceli istihdam, refah dolu yarınlar ve güçlü gelecek için taleplerimizi yine meydanlardan yüksek sesle haykırıyoruz.

Ülkemiz 6 Şubat’ta merkezi Kahramanmaraş olan ve 11 ilimizin etkilendiği deprem felaketini yaşamıştır.

Asrın felaketi olarak anılan bu depremde binlerce emekçimiz vefat etmiş, binlerce kardeşimiz yaralanmıştır. Buradan hayatını kaybeden üyelerimize, ailelerine ve tüm vatandaşlarımıza Cenab-ı Allah’tan rahmet, geride kalan yakınlarına ve tüm ülkemize baş sağlığı diliyoruz. Yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz.

Emeğin, alın terinin, dayanışma ve yardımlaşmanın gücüne inanan Konfederasyonumuz, deprem bölgesindeki üyelerimiz başta olmak üzere tüm vatandaşlarımıza destek olmak için yardım çağrısını yinelemektedir.

HAK-İŞ olarak, Allah’ın izniyle “Bütün Gücümüzle ve Emeğimizle Milletimizin Yaralarını Saracağız” diyoruz.

HAK-İŞ olarak depremzedelerin ve ülkemizin acılarını paylaşıyoruz.

HAK-İŞ olarak, tüm yaşananlara rağmen umutla, yeniden ayağa kalkacağımıza ve mücadelemize devam edeceğimize inanıyoruz.

Depremde ilk günden itibaren arama kurtarma faaliyetlerine katılan HAK Arama Kurtarma Umut Timi ekiplerimiz başta olmak üzere, emekçilerimize, madenci kardeşlerimize, AFAD Ekibine ve gönüllülerine, itfaiye erlerimize, polislerimize, askerlerimize, sağlıkçılarımıza, sizlere, tüm işçi kardeşlerimize, milletimize ve tüm HAK-İŞ teşkilatı mensuplarımıza gönülden teşekkür etmek istiyoruz.

Ülkemizin birlik ve dayanışma ruhuna en çok ihtiyacı olduğu bu zor zamanlarda ülkemizin geleceği ve istikrarı için üretmeye ve çalışmaya devam ediyoruz.

Ülkemizin birliği, bütünlüğü ve emeğimizin geleceği için HAK-İŞ olarak sendikalarımız ve tüm teşkilatımızla omuz omuza mücadele veriyoruz.

İş kazalarının, meslek hastalıklarının olmadığı bir çalışma ortamı için,

Emeğimizin ve alın terimizin karşılığı için,

İşsizlik ve gelir endişesi olmayan onurlu bir hayat için, birlik, dayanışma ve beraberlik ruhu ile meydanlarda sizlerin güçlü sesi olmaya devam edeceğiz.

HAK-İŞ olarak ülkemizi korumak için canlarını hiçe sayan şehit ve gazilerimizi, dünyanın dört bir yanında iş kazası ve meslek hastalıklarında hayatını kaybeden emekçi kardeşlerimizi dua ve rahmetle yad ediyoruz.

Bugün 1 Mayıs Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü’nde taleplerimizi bugün bir kez daha yineliyoruz.

- Bütün çalışanları ve toplu sözleşme düzenini koruyacak, çalışanların aileleri ile birlikte insanca yaşamasına imkan tanıyacak ücret düzenlemelerinin yapılmasını talep ediyoruz.

- Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun yapısının katılımcı bir anlayışla yeniden belirlenmesini istiyoruz.

- Milli gelirden, ekonomik büyümeden ve refah artışından hak ettiğimiz payı almak istiyoruz.

- İnsanı merkeze alan daha adil ve sürdürülebilir bir ekonomi istiyoruz.

- Bireyi esas alan düzenli asgari gelir yardımı sisteminin kurulmasını istiyoruz.

- Emekli aylığı alt sınırının asgari ücret düzeyine yükseltilmesini talep ediyoruz.

- Tüm emekçilerin ücretlerinin enflasyona karşı korunmasını talep ediyoruz.

- Vergi oranlarının düzenlenmesini, kriz sürecinde tüm ücretlilerden alınan vergi oranının %10 olarak belirlenmesini talep ediyoruz.

- Aile yükümlülüklerini dikkate alan bir vergi sistemi istiyoruz.

Ø Kapsam dışında kalan işçilerin kadroya alınabilmesine imkân sağlayacak bir düzenlemenin yapılmasını, kadroya geçen işçilerin tayin, becayiş haklarının verilmesini istiyoruz.

- Bütün kamu çalışanlarının Kamu Çerçeve Protokolü’ne dahil edildiği bir model talep ediyoruz.

- 6772 sayılı kanun uyarınca ilave tediye alamayan belediye şirketlerinde çalışanların da kamu işçilerinin kapsamına da dahil edilmesini istiyoruz.

- İş kazası ve meslek hastalıklarının yaşanmadığı bir çalışma hayatı talep ediyoruz.

- Kayıt dışı istihdamın ve çocuk işçiliğinin önlenmesini, işsizlik oranlarının düşürülmesini istiyoruz.

- 4857 Sayılı İş Kanunun, işgücünün değişen şartlarına uygun iş güvencesi ve sendikalaşmayı güçlendirecek şekilde güncellenmesini istiyoruz.

- Esnek çalışmanın, insana yakışır iş çerçevesinde ele alınmasını talep ediyoruz.

- Kıdem tazminatının şarta bağlı olmaksızın uygulanmasını, kıdem tazminatına erişimin kolaylaştırılmasını ve güvence sağlanmasını talep ediyoruz.

- Kamuda çalışan geçici işçilerin daimi işçi kadrolarına geçirilmesi konusunda taleplerimizin tam olarak gerçekleşmesi için mücadelemizi kararlılıkla sürdürüyoruz.

- Mevsimlik kamu işçilerinin hizmet akitlerinin askıda olduğu sürelerde hak kayıplarının engellenmesine yönelik hukuki düzenlemelerin hayata geçirilmesini istiyoruz.

- Engelli ve yaşlı bireyler başta olmak üzere tüm kırılgan gruplar için güvenli ve erişilebilir şehirler talep ediyoruz.

- Kadın, genç ve engellilerin istihdamının artırılmasını, işe giriş imkanlarının ve istihdamda kalıcılıklarının geliştirilmesini istiyoruz.

- Kadına yönelik şiddet ve tacizin son bulmasını, çocuk istismarının ve çocuk işçiliğinin önlenmesini istiyoruz.

- ILO’nun C190 sayılı sözleşmesinin ülkemiz tarafından onaylanmasını istiyoruz.

- İşyerlerinde “Şiddete Sıfır Tolerans Belgesi” önerimizin imzalanmasını ve uygulanmasını istiyoruz.

- 20 işkolunun tamamında Sektörel Sosyal Diyalog Komitelerinin kurulmasını talep ediyoruz.

- Sosyal diyalog mekanizmalarının tam katılımcılık ilkesine uygun bir anlayışla yeniden yapılanmasını talep ediyoruz.

- Ekonomik ve Sosyal Konsey, Üçlü Danışma Kurulu ve Çalışma Meclisinin yeniden aktif bir şekilde toplanmasını talep ediyoruz.

- Çalışma hayatının dijitalleşme ve yeşil dönüşüm süreçlerine uyum sağlayabilmesi için adil bir geçiş planının oluşturulmasını istiyoruz.

- Ülkemize sığınan mülteci ve göçmen kardeşlerimiz için sürdürülebilir, uyum ve işbirliği çerçevesinde yeni politikalar oluşturulmasını istiyoruz.

- Afetlere hazırlık, müdahale ve yeniden inşa konusunda politikalar oluşturulmasını istiyoruz.

- Deprem, sel, yangın gibi doğal afetlere karşı güvenli konutlar ve şehirler istiyoruz.

- Zorlayıcı hallerde işsizlik ve kısa çalışma ödeneği imkanlarının kolaylaştırılmasını talep ediyoruz.

- Sendikal örgütlenmenin önündeki engellerin kaldırılarak, toplu pazarlık kapsamının genişletilmesini, sendikal hak ve özgürlüklerin daha ileriye taşınmasını talep ediyoruz.

Bugün, dünyanın dört bir yanında mazlumlara, muhtaç, yetim ve ihtiyaç sahiplerinin mutluluğuna umut olmak için canla başla çalışan tüm insani yardım çalışanları ve gönüllülerine teşekkür etmek için buradayız.

Suriye, Yemen, Libya, Afganistan, Irak, Somali, Arakan, Doğu Türkistan, Gazze velhasıl yeryüzünün bütün mazlum coğrafyalarında yaşanan insanlık dışı olaylara DUR demek için meydanlardayız.

Mazlum coğrafyalarda yaşanan insanlık dışı zulümlerin son bulması için uluslararası işçi hareketini duyarlılık göstermeye ve birlikte mücadeleye davet ediyoruz.

HAK-İŞ olarak, Türkiye’nin geleceği, istikrarı, huzur ve güveni için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.

Ülkemiz için tarihi bir öneme sahip olan Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekilliği seçimlerinin hayırlara vesile olmasını temenni ediyoruz.

Bugün HAK-İŞ olarak;

“Emeğinizin hakkı, çocuğunuzun rızkı, geleceğiniz bize emanet” demek için,

“Örgütlü Ol, Sendikalı Ol, HAK-İŞ'li Ol” demek için Meydanlardayız.

Birliğimiz daim olsun, 1 Mayıs Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günümüz Kutlu Olsun.” denildi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Güçlü Lider Güçlü Meclis İçin Doğrusu Ak Parti
Güçlü Lider Güçlü Meclis İçin Doğrusu Ak Parti
Artık yalnız değilsiniz, Rize’nin bir rehberi var!
Artık yalnız değilsiniz, Rize’nin bir rehberi var!