Advert
Advert
Advert

Ulusal Çay Konseyi Başkanlığına Yusuf Ziya Alim Seçildi

Ulusal Çay Konseyi Başkanlığına Yusuf Ziya Alim Seçildi

Ulusal Çay Konseyi Başkanlığına Yusuf Ziya Alim Seçildi
Ulusal Çay Konseyi Başkanlığına Yusuf Ziya Alim Seçildi admin

Ulusal Çay Konseyi (UÇK) Olağan Genel Kurulu, Rize Ticaret Borsası Büyük Toplantı Salonu’nda UÇK Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Erdoğan, ÇAYKUR Genel Müdürü Yusuf Ziya Alim, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mete Avcı, Rize Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şaban Aziz Karamehmetoğlu, Rize İl Tarım ve Orman Müdürü Murat Genç, ÇAYKUR Genel Müdür Yardımcıları Zeki Karaoğlu, Erdinç Hatinoğlu ve Ulusal Çay Konseyi Üyelerinin katılımı ile gerçekleşti. Ulusal Çay Konseyi Başkanı Mehmet Erdoğan’ın yeniden aday olmadığı genel kurulda başkanlığa ÇAYKUR Genel Müdürü Yusuf Ziya Alim seçildi.

Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Erdoğan, genel kurulda yaptığı konuşmada, 16 yıl önce konseyler yasası çıktığında ilk kurulan konseyler arasında Ulusal Çay Konseyi’nin yer aldığını belirterek, “O günlerden bugünlere konseyimiz kısıtlı bütçesi olmasına rağmen çalışmalarıyla çay sektörüne katma değer kazandırdı ve kazandırmaya da devam edecektir.” Dedi.

Ulusal Çay Konseyine Desteğimiz Her Zaman Devam Edecektir

Ulusal Çay Konseyi Başkanlığı görevini 6 yıl yürüttüğü ve Genel Kuruldan sonra görevini ÇAYKUR Genel Müdürü Yusuf Ziya Alim’e bırakacağını kaydeden Erdoğan, her zaman Ulusal Çay Konseyi’nin çalışmalarına destek sağlamaya devam edeceğini kaydetti.

Rekoltede Düşüş Yaşadık

Erdoğan, 2022 yılında yaş çay rekoltesinde düşüş yaşandığını ifade ederek, “Ulusal Çay Konseyi olunca çay sektöründen bahsetmek istiyorum. Doğu Karadeniz Bölgesi’nde 791 bin 287 dekar alanda yaklaşık 205 bin 118 üretici çay tarımı yapmaktadır. Yaş çay ürün rekoltesi son dört yılda ortalama 1 milyon 450 bin ton olarak gerçekleşirken 2022 yılında 1 milyon 269 bin 238 kg yaş çay işlenmiştir. Bu yaş çaydan 241 bin ton kuru çay elde edilmiştir. Üretilen yaş çayın %54.49’ı özel sektör ve %45.50’si ÇAYKUR tarafından işlenmiştir. Çay sektöründe üretim yapan 207 adet çay fabrikası bulunmaktadır. Bunların 47’si ÇAYKUR, 144’ü özel sektöre ait çay fabrikalarıdır. Bu fabrikaların 104’u Rize’de, 26’sı Trabzon’da, 12’si Giresun’da ve 2’si ise Artvin’de bulunmaktadır. Ülkemiz ve bölgemiz ekonomisinde çay çok önemli yer tutmaktadır ve bu sektörden geçimini sağlayan yaklaşık 1 milyon insan bulunuyor. Bu açıdan çay ülkemiz için stratejik bir üründür. Bölgemiz için çay olmazsa olmazdır.” Diye konuştu.

Çay Kanunu ve Taban Fiyat en kısa sürede yasalaşmalıdır

Ulusal Çay Konseyi olarak yeni dönemde de çalışmalara devam edeceklerini kaydeden Erdoğan, şöyle konuştu: “Çayın taban fiyatı belirlenmeli ve bu taban fiyatın altında alım yapılmaması için kesin karar verilmelidir. Ayrıca çayın bahçeden bardağa kadar ki sürecinde herkesi koruyacak bir çay kanununun olması gerektiğini her fırsatta dile getirdik. Yeni dönemde çay kanununun meclisten geçmesi için elimizden geleni yapmalıyız. Kanunun çıkması için her türlü desteği vereceğimizi belirtmek isterim. Sözlerime son verirken geçmiş dönemde hatalarımız olduysa özür diliyorum. Genel kurulumuzun hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.”

Ulusal Çay Konseyi’nin yeni başkanı ÇAYKUR Genel Müdürü Yusuf Ziya Alim ise yaptığı açıklamada; “Ulusal Çay Konseyi kısıtlı bütçe ve imkanlarla çalışmalar yapmakta, sektöre katkı sağlamaktadır. Seçilen Yönetim Kuruluna başarılar diler, Genel Kurulun hayırlara vesile olmasını dilerim” dedi.

Yapılan seçimler sonrası oluşan Ulusal Çay Konseyi Yönetim Kurulu;

A Grubu ( Tarım Alt Grubu)

1. Rize Ziraat Odası

2. Pazar Ziraat Odası

B Grubu ( Ticaret Alt Grubu )

1. ÇAYKUR

2. Rize Ticaret Borsası

C Gurubu ( Sanayi Alt Grubu )

1. Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası

2. Rize Ticaret ve Sanayi Odası

Ç Grubu ( Araştırma ve Meslek Kuruluşları Alt Grubu)

1. ÇAYKUR

2. ÇAYSİAD

T.C. TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI - Bitkisel Üretim Genel Müdürü

Dr. Mehmet Hasdemir

Ulusal Çay Konseyi Genel Kurulu; UÇK Yönetim Kurulu ilk toplantısı, ÇAYKUR Genel Müdürü Yusuf Ziya Alim başkanlığında toplanması kararı ile son buldu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Güçlü Lider Güçlü Meclis İçin Doğrusu Ak Parti
Güçlü Lider Güçlü Meclis İçin Doğrusu Ak Parti
Artık yalnız değilsiniz, Rize’nin bir rehberi var!
Artık yalnız değilsiniz, Rize’nin bir rehberi var!