Advert
Advert
Advert

Rize'de EYT'ye Başvuru Sayısı 6 Bini Geçti

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) yasası kapsamında emeklilik için başvuru yapanların sayısı Rize’de 6 bini geçti.

Rize'de EYT'ye Başvuru Sayısı 6 Bini Geçti
Rize'de EYT'ye Başvuru Sayısı 6 Bini Geçti admin

Rize Sosyal Güvenlik (SGK) İl Müdürü Mustafa Bakırcı, EYT'ye ilişkin kanunun Resmi Gazete'de yayımlanmasının ardından, emeklilik için kuruma başvuru yapanların sayısının 31 Mart itibariyle 6 bin 64 olduğunu, emekliliğe hak kazanan 1250 kişinin aylık bağlama işleminin yapıldığını kaydetti.

Emeklilikte yaşa takılanlarla (EYT) ilgili düzenlemeleri içeren Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmesiyle Rize’de binlerce kişiye emeklilik yolu açıldı. Düzenlemenin hayata geçmesiyle hak sahipleri 3 Mart itibarıyla başlayan başvurular için SGK'nın yolunu tuttu. Rize Sosyal Güvenlik İl Müdürü Mustafa Bakırcı, ilk gün Rize’de 1600 başvuru aldıklarını, 31 Mart itibariyle başvuru sayısının 6 bin 64 olduğunu kaydetti.

Önümüzdeki süreçte de başvuruların devam edeceğini belirten İl Müdürü Mustafa Bakırcı, aylık bağlanması için özverili bir şekilde yoğun çalışma içerisinde bulunduklarını ve başvuruların alınmaya başlanmasıyla birlikte fazla mesai yaparak müracaatları sonlandırıp başvuru sahiplerinin aylıklarını bağlayıp maaşlarını almalarına olanak sağlamak için çalışmalarını aralıksız sürdürdüklerini ifade etti.

Rize SGK İl Müdürü Bakırcı, EYT öncesi ayda 150-200 kişi arasında emeklilik dosyası bağladıklarını, EYT başvurularının başlamasıyla birlikte ise son 3 yıllık başvuru sayısına ulaştıklarını kaydetti.

İl Müdürü Bakırcı, başvuruda bulunanlardan 1250’sinin aylık bağlama işleminin yapıldığını diğer dosyaların da işlemlerinin yapılmasının hızla devam ettiğini ve yoğunluk nedeniyle gecikme olsa da hiçbir vatandaşın hak kaybı yaşamayacağını ve aylıkların birikmiş şekilde ödeneceğini söyledi.

Bakırcı, Rize’deki emekli sayısının 81 bin 800, sigortalı çalışan sayısının ise 98 bin 400 olduğunu kaydederek yaz aylarında yaş çay sezonunun başlamasıyla beraber sigortalı çalışan sayısının 110 bini geçtiğini belirtti.

 
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Güçlü Lider Güçlü Meclis İçin Doğrusu Ak Parti
Güçlü Lider Güçlü Meclis İçin Doğrusu Ak Parti
Artık yalnız değilsiniz, Rize’nin bir rehberi var!
Artık yalnız değilsiniz, Rize’nin bir rehberi var!