Advert
Advert
Advert

Öz Gıda İş Sendikası‘ndan ÇAYKUR İşçisine Kadro Talebi

Öz Gıda İş Sendikası, bir kez daha ÇAYKUR işçisine kadro verilmesi talebini yineledi.

Öz Gıda İş Sendikası‘ndan ÇAYKUR İşçisine Kadro Talebi
Öz Gıda İş Sendikası‘ndan ÇAYKUR İşçisine Kadro Talebi admin

Öz Gıda İş Sendikası, ÇAYKUR mevsimlik işçisinin kadro hakkını alana kadar mücadeleyi sürdüreceklerini belirterek, kadro talebini bir kez daha yineledi.

Sendikadan yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

“Değerli Çaykur Çalışanları 

Öz Gıda İş Sendikası olarak uzun yıllardır HAK-İŞ Konfederasyonu ile Türkiye’de kangren haline gelmiş olan kamuda çalışan geçici ve mevsimlik işçilerimizin sorunlarını gündeme taşıyor, çözümü için mücadele ediyoruz. Kamuoyunun da bildiği üzere Çaykur Genel Müdürlüğü’nden yetkiyi aldığımız andan itibaren mevsimlik işçilerimizin sorunlarının çözümü konusunda hiç vakit kaybetmeden muhataplarımızla görüşmelerimize başladık. İlk etapta mevsimlik işçilerin yılda sadece 120 gün çalışabildikleri sürenin uzatılması için çalışmalarımızı tamamlayarak 180 güne çıkarılmasını sağladık.

Fakat bununla yetinmedik. İşçilerimizin sorunlarını gidermek için neler yapılabilir hususunda ciddi bir hazırlık yaptık. 8 yıllık süre zarfında bu meseleyi başta Çaykur Genel Müdürlüğü olmak üzere, bölgenin önemli aktörleri, milletvekillerimiz, bakanlar ve hükümetimiz nezdinde ve son olarak Sayın Cumhurbaşkanımız ile yaptığımız görüşmede kadro talebimizi gündeme getirdik. Kendi çözüm önerilerimizi sunduk.

Kanun hükmünde Kararname ile mevsimlik işçilerin 9 ay 29 güne kadar çalıştırılmasına imkân verildi ama bu hiç mümkün olmadı. Biz taraflar ile yaptığımız her görüşmemizde talebimizin mutlaka kadro olduğunu söyledik. En azından geçici ve mevsimlik arkadaşlarımızın sosyal güvenlik kesintilerinin sağlandığı, işsizlik ödeneğinden yararlanabildiği ve 180 gün olan çalışma sürelerinin KHK ile belirlenen üst limit kadar 9 ay 29 gün çalışabilmelerine imkân sağlanarak 12 ay çalışan işçilerin elde ettiği hakların hepsinin kendilerine de sağlanacağı bir model üzerinde çalışılmasını talep ettik. 

BURADAN DEVLETİMİZE VE MECLİSİMİZE BİR KEZ DAHA SESLENİYORUZ  

Çaykur bünyesinde canla başla çalışan mevsimlik işçilerimiz, diğer kamu işçilerinden farklı olarak, geçici işçi kadrosunda yılda 180 gün çalıştırılıyor ve pek çok sorunla karşı karşıya kalıyor. Bu arkadaşlarımız, yaşamlarını çalıştıkları işten elde ettikleri gelirle idame ettiriyor. Ancak bu adil olmayan uygulama nedeniyle, tek gelir kaynakları olan ücretten yılda 6 ay boyunca mahrum kalıyor. Üyelerimizin gelir elde edemedikleri altı ay boyunca geçimlerini sağlama konusunda sıkıntıya düşüyor. Bu insanlar, yaşadığımız hayat pahalılığı ve ekonomik sıkıntıda, 6 ay boyunca hayatlarını nasıl sürdürecek? Bu uygulama adaletle, hakla, eşitlik ilkesiyle bağdaşmıyor”

Bu adil olmayan uygulamanın, Anayasamızın 49. maddesinin “Çalışma, herkesin hakkı ve ödevidir” ve “Devlet çalışanların hayat seviyesini yükseltmek, çalışma hayatını geliştirmek, çalışanları ve işsizleri korumak, çalışmayı desteklemek, işsizliği önlemeye elverişli bir ortam yaratmak ve çalışma barışını sağlamak için gereken tedbirleri alır” hükümlerine aykırıdır. Bu uygulama çalışma barışını ve huzurunu bozan, iş verimliliğini düşüren sonuçlara yol açmaktadır. 

Yapılan düzenlemelere baktığımızda mevsimlik işçilerimiz için süre uzatımının yapılacağı yönünde duyumlar alıyoruz. Bizler işçimiz KADROLU çalışana kadar mücadelemizden taviz vermeyeceğimizi şimdiden hatırlatmak istiyoruz. Bilinmelidir ki haklı mücadelemizi sonuç alana kadar yılmadan sürdüreceğiz. 

İşçimizin çalışma sürelerini uzatmak yerine bu işçilerin kadrosunu müjdeleyin, 9-10-12 ay çalışma süresi ile kadrolu çalışma arasında en ufak bir farkın olmadığını biliyoruz. Fakat işçilerimizin kendisini güvende hissetmesi gerekiyor, şimdiye kadar yüzbinlerce işçiye kadro veren hükümetimizin Çaykur işçisi başta olmak üzere devletin tüm kademelerinde çalışan işçisine kadro yerine çalışma süresini uzatması tüm işçileri ziyadesiyle üzecektir. 

Bizler Çaykur işçisi olarak kadro talebimizin uygulamaya konularak çalışma barışının, huzurunun ve adaletin zaman kaybetmeden tesis edilmesini talep ediyoruz. Umut ediyoruz ki bu beklentilerimizin, taleplerimizin karşılandığı bir çözümü sağlamış oluruz. “

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Güçlü Lider Güçlü Meclis İçin Doğrusu Ak Parti
Güçlü Lider Güçlü Meclis İçin Doğrusu Ak Parti
Artık yalnız değilsiniz, Rize’nin bir rehberi var!
Artık yalnız değilsiniz, Rize’nin bir rehberi var!