Advert
Advert
Advert

RİZE'DE OKUL ÖNCESİ EĞİTİMDE BÜYÜK ATILIM

RİZE'DE OKUL ÖNCESİ EĞİTİMDE BÜYÜK ATILIM

RİZE'DE OKUL ÖNCESİ EĞİTİMDE BÜYÜK ATILIM
RİZE'DE OKUL ÖNCESİ EĞİTİMDE BÜYÜK ATILIM admin

Rize’de okul öncesi eğitimde 5 yaş okullaşma oranı 1 yılda %60,24’ ten %99’a, anaokulu sayısı 23’ ten 35’e yükseldi, okulöncesi öğrenci sayısı 6561’den 7398’e yükseldi.

Milli Eğitim Bakanlığının Temel Eğitimde 10 Bin Okul Projesi kapsamında okul öncesi eğitimin yaygınlaştırılması ve okul öncesi eğitime erişimin önündeki engellerin kaldırılması kapsamında 2022 yılında Rize ilimizde Merkez Şehit Ali İslamoğlu Anaokulu (7 derslik), Merkez Kokulukaya Ahmet Hamdi Yılmaz Anaokulu (3 derslik), Merkez Fatma-Nuri Erkan Bilim Sanat Merkezi Anaokulu (2 derslik), Fındıklı Kızılay Şehit Emniyet Müdürü Altuğ Verdi Anaokulu (3 derslik) ve Pazar Hamidiye Anaokulu (7 derslik) olmak üzere toplam 22 derslikli 5 yeni anaokulu hizmete açıldı.

Ayrıca temel eğitim okulları ve kapalı köy okulları bünyesinde Köy Yaşam Merkezi adı altında 35 yeni ana sınıfı açıldı.

Ayrıca; Ardeşen TOBB Kavaklı Anaokulu ( 8 derslik), İkizdere Anaokulu (7 derslik) ve Çayeli TOBB Küçüktaşhane Anaokulu(7 derslik), Merkez Fener Anaokulu (7 derslik) olmak üzere toplam 29 derslikli 4 yeni anaokulu daha 2023 Yılı Temel Eğitim Kurumları Yapım Programına alındı.

Her çocuğun en az bir yıl okul öncesi eğitim alarak ilkokula başlaması hedefinin gerçekleşmesi, dezavantajlı çocuklar başta olmak üzere tüm çocukların erken çocukluk eğitimi hizmetlerine erişiminin arttırılması, erken çocukluk eğitimi hizmetlerinin yaygınlaştırılması ve çeşitlendirilmesi amacıyla ana sınıfı ve anaokulu derslik sayılarında ciddi bir artış sağlanmıştır.

Geçen yıl 23 olan anaokulu sayısı yeni açılan ve dönüştürülen anaokullarıyla birlikte 35’e yükseltildi. Okulöncesi okullaşma oranı 5 yaş grubunda %60,24’ ten %99’a yükseltildi.

On Birinci Kalkınma Planı ve 2022 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı'nda yer alan hedefler kapsamında okul öncesi eğitimin yaygınlaştırılması ve 5 yaştaki okullaşma oranının yüzde 100’e çıkarılması hedefleri doğrultusunda nüfusu az ve dağınık olan köy ve benzeri yerleşim yerlerinden en az 5 çocuk bulunan yerlerdeki kapalı köy okulları bünyesinde Köy Yaşam Merkezi adı altında ana sınıfı açıldı,  çağ nüfusu az olduğu için ana sınıfı açılamayan yerleşim yerlerindeki çocukların okul öncesi eğitime erişimini sağlamak amacıyla Ardeşen, Çayeli, Derepazarı ve Fındıklı ilçelerimizde okul öncesi eğitimde "Taşıma Merkezi Ana Sınıfı" Eğitime Erişim Modeli Pilot Uygulaması başlatıldı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Güçlü Lider Güçlü Meclis İçin Doğrusu Ak Parti
Güçlü Lider Güçlü Meclis İçin Doğrusu Ak Parti
Artık yalnız değilsiniz, Rize’nin bir rehberi var!
Artık yalnız değilsiniz, Rize’nin bir rehberi var!