Advert
Advert
Advert

Rize’de Balık Sezonu Bereketli Başladı

Denizlerde av yasağının sona ermesinin ardından Rize açıklarında yakalanan ilk balıklara balıkçı ve vatandaşların ilgisi yoğun oldu.

Rize’de Balık Sezonu Bereketli Başladı
Rize’de Balık Sezonu Bereketli Başladı admin

Karadeniz'e açılan balıkçıların ağlarına takılan balıklar yüz güldürdü. Rize Balıkçı Halinde 1 Eylül itibariyle açılan sezon sonrası hareketlilik başladı. Saat 05.00'te başlayan mezata vatandaşlar ve balıkçılar ilgi gösterdi.

Geçen seneye göre balıkların daha bol olduğunu ifade eden Adem Duman, "Sezon görünüşe göre bereketli geçecek. Palamut bu sene bol olabilir. Sezonun ilk günü. Balıklar gelmeye başladı. Geleneksel satışlarımızı yaptık. Denizdeki bolluk geçen seneye göre daha güzel görünüyor. Özellikle palamut bu sene severlerini bekliyor. Fiyatlar konusuna gelecek olursak maliyetler yüksek olduğu için çok ucuz balık tezgahlarda görünmeyebilir. Fakat denizdeki bolluk ne kadar çok olursa fiyatlar o kadar da makul kalacaktır" şeklinde konuştu.

Mazot fiyatları nedeniyle balık fiyatlarına yansıyacağını belirten İmdat Zoroğlu, "Sezon açıldı. Beklentilerimiz yüksek. Fakat mazot yükü balıkçıları zorluyor. Mazot indirimleri gerekiyor. Devletimiz mazot fiyatlarında bize bir fedakarlık yapmazsa vatandaşımız balığı bol yiyemeyecek. Mazot fiyatları haliyle tezgaha yansıyacak. Denizde olan bir tayfaya çok yüklü miktarda maaş ödemesi yapılıyor. Zor bir iş. En az maaş 15 bin lira. Kaptanlar, reisler 40 bin liradan fazla maaş alıyor. Bir tayfanın aylık gideri 700 bin lirayı buluyor. Devletimizin burada bize yardımcı olması gerekiyor. Geçen sezon indirimlerimiz iyiydi. Bu sezon sadece iki liralık indirim alabiliyoruz. Tekrar söylüyorum bu balıkçıları gerçekten yoruyor. Maliyetler hafiflerse tezgahlarda ucuzluk görürüz. Böylece vatandaşımız balığını rahatça yiyebilir" ifadelerini kullandı.

Bu sezon palamutu bol beklediklerini belirten Erkan Avcı "Rızkı veren Allah'tır. Bu sene denizde bolluk olduğu gözüküyor. Palamutu bol bekliyoruz. İnşallah fiyatlar makul olacak. Kısmetse balıkçılarımız üzülmeyecek, vatandaşlarımız da bolca balık yiyecek. İnşallah dilediğimiz gibi bir sezon geçiririz" dedi.

Bu yıl palamuttan umutlu olduklarını söyleyen Yusuf Turhan, "2022-2023 sezonu herkese hayırlı olsun. İnşallah bu sene deniz güzel gözüküyor. Deneme amaçlı ilk ağımızı attık buradan güzel balıklarımız çıktı. Bir dahaki sefere de hayırlısı olsun. Bu yıl palamutu bol miktarda bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Güçlü Lider Güçlü Meclis İçin Doğrusu Ak Parti
Güçlü Lider Güçlü Meclis İçin Doğrusu Ak Parti
Artık yalnız değilsiniz, Rize’nin bir rehberi var!
Artık yalnız değilsiniz, Rize’nin bir rehberi var!