Advert
Advert
Advert

Esnaf da EYT istiyor

TESK Başkanı Palandöken, esnafın EYT süresi ile ilgili sorunun çözülmesi gerektiğini belirterek, bu çözümün mevcut EYT sürecine eklenmesi gerektiğini belirtti.

Esnaf da EYT istiyor
Esnaf da EYT istiyor admin

Esnaf iş yeri açtığında Bağ-Kur'a kaydolarak sigortalı sayılıyor. Bu durumda 9 bin gün prim ödeyerek emekli olabiliyor. Esnaf, bu gün sayısının SSK'lı işçiler gibi 7 bin 200 güne inmesini bekliyor.

Ayrıca daha önceki yıllarda her iş yeri açanın Bağ-Kur'a kayıt yaptırması zorunlu değil isteğe bağlı idi. Esnaf da geçmişteki vergi ve oda kaydını göstererek sigortalılık girişini erkene çekmek istiyor.

TESK esnafın talebini dile getirdi

Esnaf ve sanatkarların çatı örgütü, Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, esnafın 9 bin prim gün sayısının SSK’lılar ile eşitlenmesi gerektiğini belirterek “2000 öncesi esnafın oda ve vergi kaydı dikkate alınmalı” görüşünü savundu.

"EYT'ye esnaf da dahil edilmeli"

Hükümet tarafından çalışmaları devam eden EYT düzenlemesi kapsamında esnaf ve sanatkarların da mutlaka gündeme alınması için gerekli görüşmeleri gerçekleştirdiklerini kaydeden TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Her zaman söylediğimiz gibi Emeklilikte Yaşa Takılanlarla (EYT) ilgili yapılacak düzenlemelere esnaf ve sanatkarımız da dahil edilerek esnafımızın emekli olmasının önü açılmalı. Bu kapsamda esnaf ve sanatkarlarımızın emeklilik taleplerine ilişkin gerekli girişimleri ilgili makamlara ilettik. Camiamızın taleplerinin değerlendirilerek ilgili komisyondan çıkacak müjdeli haberi dört gözle bekliyoruz.” dedi.

“Esnaf ve sanatkarın emekli olabilmesinin önü açılmalı”

Yapılacak düzenleme ile esnaf ve sanatkarın sosyal güvenlikte yaşadığı sorunlar çözülerek emekli olabilmesinin önünün açılması gerektiğini söyleyen  Palandöken, “Toplumda en çok çalışan kesim olan esnaf ve sanatkarlarımız sabahın seherinden gecenin geç saatlerine kadar işinin başında durup katma değer üreterek yanında çalıştırdığı işçilerle birlikte istihdama katkı sağlıyor. Ancak esnafın yanında çalışan işçi 7 bin 200 prim gününde emekli olurken esnafımız 9 bin günü doldurmak zorunda. En fazla primi ödeyen esnafımızın en düşük maaşı almakta. Esnafımızın aldığı emeklilik maaşında da düzenlemeye gidilmeli. 1479 sayılı yasada prim ödeme gün sayısı kadınlarda 5 bin, erkeklerde ise 5 bin 400’dü. Norm birliği ile sosyal güvenliğin tamamı aynı şemsiye altında toplanmasına rağmen esnafımızın prim gün sayısı düşürülmedi.

2000 öncesinde vergi dairesine ya da esnaf odasına kayıt olup Bağ-Kur'a kayıt olmayanlar mağdur

Öte yandan 2000 öncesinde vergi dairesine ya da esnaf odasına kayıt olup Bağ-Kur'a kayıt olmayanların mağduriyeti devam ediyor. Yeni EYT düzenlemesinde esnaf ve sanatkarlarımızın bu problemleri mutlaka çözülmeli.” şeklinde konuştu.

“Esnaf ve sanatkarımızın talepleri mutlaka değerlendirilmeli”

Esnafın taleplerinin ilgili Komisyonlarda mutlaka değerlendirilmesini beklediklerini belirten Palandöken, “Esnafımızın istihdama ve ekonomiye katkıları göz önünde bulundurularak sosyal devlet ilkesi gereği norm birliğinden istifade etmesi sağlanmalı. Esnafımızın bugüne kadar kaybettiği haklarının EYT düzenlemesi kapsamındaki çalışmaların içine alınarak hakkaniyetle bağdaşır şekilde çözülmesini talep ediyoruz. Tahmin ediyorum ki esnafın EYT süresi ile ilgili problemi de bu yasa ile birlikte artık bir daha gündeme gelmeyecek şekilde düzenlenir. Yoksa esnafın mağduriyeti devam eder. Bunun bir an evvel halledilmesi ile ilgili taleplerimizin değerlendirilip komisyonlarda gerçekleşmesi için esnafa bir müjde verilmesi olmazsa olmaz.” diye konuştu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Güçlü Lider Güçlü Meclis İçin Doğrusu Ak Parti
Güçlü Lider Güçlü Meclis İçin Doğrusu Ak Parti
Artık yalnız değilsiniz, Rize’nin bir rehberi var!
Artık yalnız değilsiniz, Rize’nin bir rehberi var!