Advert
Advert
Advert

TFF Başkan Adayı Servet Yardımcı: "18 Temmuz’dan sonra Türk futbolunda her şey yenilenecek"

Türkiye Futbol Federasyonu Başkan Adayı Servet Yardımcı, UEFA'da elde ettiği tecrübelerle Türk futbolundaki sorunları çözebileceklerini belirterek, "18 Temmuz’dan sonra Türk futbolunda her şey yenilenecek" dedi.

TFF Başkan Adayı Servet Yardımcı:
TFF Başkan Adayı Servet Yardımcı: admin

UEFA İcra Kurulu Üyesi ve Türkiye Futbol Federasyonu Başkan adayı Servet Yardımcı, İstanbul'da bir otelde basın toplantısı düzenledi. Yardımcı, Türk futbolunun sorunları ve çözümü, TFF başkan adaylığı ve çalışmalarıyla ilgili bilgiler aktardı.

Üst üste 3. kez Avrupa şampiyonu olan Ampute Milli Futbol Takımı’nı kutlayarak sözlerine başlayan Servet Yardımcı, “18 Temmuz’da yapılacak TFF seçimi olağan bir seçim değil, olağanüstü bir seçim. Maalesef futbolumuzun tüm paydaşları, Türk futbolunun içine düştüğü şartlardan, olaylardan ve en önemlisi futbolun gidişatından memnun olmadığı için TFF yönetimi olağanüstü seçim almak zorunda kalmıştır. 18 Temmuz’da inanıyorum ki Türk futbolu için yeni bir sayfa açılacaktır. Türkiye her alanda kendi sorunlarını kendi içinde çözebilecek bilgiye ve tecrübeye sahiptir. 18 Temmuz’da Türk futbolunda aklı selimin, sağduyunun, bilginin, iletişimin, işbirliğinin yükseldiği bir dönemin başlangıcı olmalıdır. 18 Temmuz’dan sonra Türk futbolunda her şey yenilenecek. Dünyada ve Avrupa’da var olan sistemler ülkemizde de hayata geçirilecektir. Seçimde Türk futbol ailesinin değişim yönünde oy kullanacak her bir ferdi futbolda yeni bir yükselişin başlangıcına imza atacaktır. 7 yıldır UEFA Yönetim Kurulu üyesi olarak ülkemi temsil ediyorum. Avrupa’da bana her zaman Türk futbolu adına sorular gelir, son 2 yıldır özellikle bu sezon yaşananlar hakkında öyle sorular geldi ki inanın ne cevap vereceğimi bilemedim. Gelen her soruda büyük üzüntü duydum. Türk futbolunda sorunlar kronikleşti. Çözümler tıkanıp kaldı. Her krizde daha da geriye gitti. Futbol gibi dünyanın en sevilen sporunda sorunlar olur, asıl marifet sorunların çözümü konusunda marifet ve iradedir. FIFA ve UEFA gibi düzenleyici kuruluşlar bu alanda büyük bir deneyime sahip. Benim başımda olduğum kurullar, sorunları çözebilecek yapıya ve anlayışa sahip. Biz dünyada ve Avrupa’da nasıl sorunları çözüyorsak, FIFA’da ve UEFA’da futbolu yönetirken hangi çözümleri üretiyorsak 18 Temmuz’dan itibaren aynı kuralları, bilgi birikimi konusunda uzman arkadaşlarla birlikte Türkiye’de inşa edeceğiz. Türkiye’yi FIFA’da ve UEFA’da futbolun en üst noktalarında temsil ederken, edindiğim bilgi ve tecrübeyi şimdi Türk futbolunun desteği ve iradesiyle edindiğim bilgi ve tecrübeyi, federasyon başkanı sıfatıyla ülkeme kazandırmak istiyorum" ifadelerini kullandı.

"Bu zihniyet değişimini başarmak için yola çıktım"

Türk futbolunda güven ortamının tamamen kaybolduğunu vurgulayan Yardımcı, "Kulüpler, taraftarlar, yöneticiler, medya, futbolun paydaşları, birbirinden uzak. Futbolun bir gerçeği var; sahadaki oyun ne kadar adil ve gerçekse, futbolun topluma verdiği keyif, heyecan ve ilham o kadar yüksek olur. Futbolda heyecan ne kadar yüksekse, ekonomisi de o kadar büyük olur. Futbolda güvensizliği oluşturan nedenlerin başında Merkez Hakem Kurulu’nun yapısal sorunları gelmektedir. Kurul yönetimi, hakem ve gözlemci sistemi, statü ve talimat sorunları, başlıca sorunlu konulardır. Türk futbolunda alınan kararların, kişiye, duruma, yere, zamana göre farklılık gösterdiğine dair yaygın kanı, toplum vicdanına ve adil oyun (fair-play) ilkesine ters düşmektedir. Sonu gelmeyen, belki çıkış noktası bile unutulmuş kavgalar, nefret söylemleri, fiili saldırganlık, çözülemeyen konular, rekabet etmek yerine husumet eden bir futbol iklimi son bulmalıdır. Türk futbolunda değişmesi gereken sadece bir yönetim değil, zihniyettir. Ben bu zihniyet değişimini başarmak için yola çıktım. Futbolumuzu bugünlere getiren yanlış ne varsa tümünü değiştireceğiz. Kulüplerimizin ekonomik sorunlarını da iyi biliyoruz. Bu konuda UEFA'da yeni bir model üzerinde çalışıyoruz" diye konuştu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Güçlü Lider Güçlü Meclis İçin Doğrusu Ak Parti
Güçlü Lider Güçlü Meclis İçin Doğrusu Ak Parti
Artık yalnız değilsiniz, Rize’nin bir rehberi var!
Artık yalnız değilsiniz, Rize’nin bir rehberi var!