Advert
Advert
Advert

Vali Baydaş, Şehitlik Anıtı Alanında İncelemelerde Bulundu

Rize Valisi İhsan Selim Baydaş, Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından Fındıklı ilçesi Yenişehitlik köyünde yapımı devam eden Ortabayır Sırtı Şehitliği Anıtı’nı ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

Vali Baydaş, Şehitlik Anıtı Alanında İncelemelerde Bulundu
Vali Baydaş, Şehitlik Anıtı Alanında İncelemelerde Bulundu admin

Şehitlik anıtı ve alan düzenleme çalışmaları hakkında bilgi alınmasının ardından, böylesine önemli bir anıtın yapılmasında emeği geçen herkese teşekkür ederek, çalışmaların hızlandırılması talimatı veren Vali İhsan Selim Baydaş, “Ya şehit ya gazi düsturu ile yetişen bu yüce milletin kahraman evlatları için, şehitlik her zaman erişilmek istenen en yüce paye ve makam olmuştur. Bu büyük millet, tarihin her döneminde, söz konusu vatan, millet, devlet, bayrak ve ezan olduğunda seve seve canını feda eden bu kahramanları ile büyük bir millettir ve bizlere düşen vazife de bu kahramanların emanetine sahip çıkmaktır” dedi.

Gerçekleştirilen ziyaret ve incelmelerde Vali Baydaş’a Fındıklı Kaymakamı Murat Çürük, Emniyet Müdürü Murat Türesin, Jandarma Komutanı Ali Güngör, İl Özel İdare Genel Sekreteri Ümit Hüseyin Sarı ve ilgililer eşlik etti.

ORTABAYIR SIRTI ŞEHİTLİĞİ ANITI

I. Dünya Savaşı sırasında Osmanlı İmparatorluğu'nun Rus kuvvetlerine karşı düzenlemiş olduğu Doğu Çephesi -Kafkas Harekatı sonrasında, 1916 yılında Rus işgal kuvvetlerine karşı Fındıklı Yeni Şehitlik köyü Ortabayır Sırtında yapılan muharebelerin cereyan ettiği ve kahramanca bir direnişin gösterildiği, mevzi kalıntıları ile Şehit mezarları bulunan ve halk arasında yapılan mülakatlarda 150-200 civarında Osmanlı askeri şehidimizin bulunduğu alan tarihi sit alanı olarak tescil edilmesinin ardından şehitlik anıtı yapılması için Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından çalışmalarına başlanmıştı.Proje içerisinde; Anıt, Temsili mezarlıklar, Yeri belli olan yaklaşık 17 şehidimizin mevcut mezarlıkları bakım ve onarımı, Anıt yürüyüş yolu, Yol istinat duvarı Şadırvan, Tuvaletler, mescit, otopark, Çevre düzenlenmesi çalışmaları yer almaktadır. Çalışmaların devam ettiği Ortabayır Sırtı Şehitliği Anıtı’nı projesi çevre düzenlemesinin yapılmasıyla tamamlanacaktır.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Güçlü Lider Güçlü Meclis İçin Doğrusu Ak Parti
Güçlü Lider Güçlü Meclis İçin Doğrusu Ak Parti
Artık yalnız değilsiniz, Rize’nin bir rehberi var!
Artık yalnız değilsiniz, Rize’nin bir rehberi var!