Advert
Advert
Advert

Rize protokolü minik öğrencilerle beraber çay bahçesine girdi

Rize’de 2023 yılı yaş çay sezonunun başlamasıyla birlikte Rize protokolü minik öğrencilerle beraber çay bahçesine girerek çay topladı.

Rize protokolü minik öğrencilerle beraber çay bahçesine girdi
Rize protokolü minik öğrencilerle beraber çay bahçesine girdi admin

Yaş çay alım kampanyasının başlaması dolayısıyla Ziraat Botanik Çay Bahçesi'nde bir araya gelen Rize Valisi Kemal Çeber, Belediye Başkanı Rahmi Metin, ÇAYKUR Genel Müdürü Yusuf Ziya Alim ve İl Müftüsü Naci Çakmakçı, kreş öğrencileriyle beraber bir süre çay topladı.Vali Çeber, burada yaptığı açıklamada, 205 bin üreticinin ÇAYKUR ve özel sektör sanayicileri ile bereketli bir çay sezonuna başladığını söyledi.

Çay sezonu için şehir dışından gelmeye başlandığını belirten Rize Valisi Kemal Çeber, “Yeni bir sezon için hep beraberiz. Kampanyamızı hep birlikte açıyoruz. Bu yıl ekstra bir tatlılığımız oldu. Küçük evlatlarımızla beraber geleceğin çay üreticileri ile çay kestik. Çay bölgemiz için en önemli faktör. Hem ülkemizin hem de bu bölgemizin en önemli ürünüdür. Rize’miz için neredeyse vazgeçilmez, neredeyse her şeyimiz diyebileceğimiz coğrafi işaretli bir ürün. Tüm bölge insanı ve özellikle Rize insanı tatilini, ziyaretlerini, yıllık programlarını çay sezonuna göre hazırlar. Bu sene de öyle oldu. Hemşehrilerimiz gelmeye başladı. 205 bin çay müstahsili hazır. Tüm çay bahçelerimiz hazır. Bizim için çok hareketli, aksiyonu bol bir 3 ay var önümüzde. İnşallah çok bereketli çok hayırlı sezonu geçireceğiz” şeklinde konuştu.

Çayın dünya çapında tanıtımı ve bölgede gelişimi için çalıştıklarını, İkizdere ve Çamlıhemşin'de 2 yeni fabrikanın hizmete alındığını belirten Çeber, Türk Hava Yolları'nda çayın yurt içi ve yurt dışı servislerde "Rize çayı" olarak ikram edileceğini kaydetti.

Çeber, çay üretiminin yapıldığı Artvin, Rize, Trabzon ve Giresun'daki üreticilerin desteğiyle Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen illerden birinde "Çay Sokağı" yapımı için çalışma başlattıklarını ifade ederek, "Çay Sokağı kampanyası ile 205 bin üretici uygun gördüğü miktarda çayı, çay alım yerlerinde kendilerine yardımcı olacak arkadaşlarla oluşturulan sistem üzerinden bağışlayacak. Sezonun sonunda çay dışında da bölge insanın yaptığı bağışlarla afet bölgesinde karar vereceğimiz bir ilde afet konutları yapacağız." dedi.

Kampanyayla ilgili geri dönüşlerin çok olumlu olduğunu dile getiren Çeber, katılımın yoğun olacağını ifade etti.

Belediye Başkanı Metin ise üreticilerin sorumluluk üstlenerek kampanyaya destek vermesinin bölge adına memnuniyet verici olduğunu söyledi.

- "Çok rahat, kontenjansız bir alım var"

ÇAYKUR Genel Müdürü Alim, yaş çay sezonunun 10 Mayıs'ta açıldığını anımsattı.

Bölgede çayın taze ve kaliteli olduğuna işaret eden Alim, "Bugüne kadar 30 bin ton çay aldık. Bugün sonunda 36 bin tona ulaşacak. Alımlarımız doğu bölgesi yoğunlukta devam ediyor. Çok rahat, kontenjansız bir alım var." diye konuştu.

Alim, Cumhurbaşkanı Seçimi ikinci turunun yapılacağı 28 Mayıs ile ilgili kendilerine talepler geldiğini ifade ederek, şunları kaydetti: "Üreticilerimizden taleplerinden sonra, yaş çay alınmamasının daha sağlıklı olacağını değerlendirdik. Fabrikalarımızda ve birçok alım yerimizde sandık kuruluyor. Seçimin sağlığı ve daha rahat uygulanabilmesi için alım yapılmaması daha sağlıklı oldu. Değerlendirdik, üreticilerimizden ağır basan taraf 'Alınmasın.' olduğu için çay almayacağız. Trabzon ve Rize bölgesinde çay alımları yeni yeni başladığı için çay henüz taze. Bu nedenle eksiklik olmayacak. Zaten kontenjansız alım yapıyoruz. Seçimden sonra da kontenjansız çay alımına devam edeceğiz."

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Güçlü Lider Güçlü Meclis İçin Doğrusu Ak Parti
Güçlü Lider Güçlü Meclis İçin Doğrusu Ak Parti
Artık yalnız değilsiniz, Rize’nin bir rehberi var!
Artık yalnız değilsiniz, Rize’nin bir rehberi var!