Advert
Advert
Advert

ÖZ GIDA İŞ SENDİKASI GENEL BAŞKANI ÇUKUTLİ: “ÇAYKUR ÇALIŞANLARI SONUÇ BEKLİYOR”

ÖZ GIDA İŞ SENDİKASI GENEL BAŞKANI ÇUKUTLİ: “ÇAYKUR ÇALIŞANLARI SONUÇ BEKLİYOR”

ÖZ GIDA İŞ SENDİKASI GENEL BAŞKANI ÇUKUTLİ: “ÇAYKUR ÇALIŞANLARI SONUÇ BEKLİYOR”
ÖZ GIDA İŞ SENDİKASI GENEL BAŞKANI ÇUKUTLİ: “ÇAYKUR ÇALIŞANLARI SONUÇ BEKLİYOR” admin
Öz Gıda İş Sendikası Genel Başkanı Halil Çukutli, mevsimlik işçilerle ilgili yapılan yasal düzenleme ve kamu işçilerine verilen zamla ilgili açıklamada bulundu. Çukutli, kamu işçilerinin 15 bin TL taban aylık ve yüzde 45 artışı içeren zam taleplerinin Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kabul edilmesini memnuniyetle karşıladıklarını belirterek, Çaykur’daki mevsimlik işçilere yönelik yapılan yasal düzenlemelerin de işçi lehine en geniş haliyle hayata geçirilmesini beklediklerini söyledi.
“Çaykur için uzun yıllardır mücadele ediyoruz”
Çaykur işçilerinin hakları için uzun yıllardır yoğun bir mücadele verdiklerini belirten Çukutli, şöyle devam etti:
“Öz Gıda İş sendikası olarak Konfederasyonumuz Hak İş ile birlikte, Çalışma Bakanlığından ilk yetkiyi aldığımız günden itibaren, yaşamın ağır şartlarını omuzlarında taşıyan Çaykur mevsimlik işçilerimizin sorunlarının çözümü konusunda yoğun bir emek mücadelesi başlattık.
Cumhurbaşkanımız, Çalışma Bakanlığı, bölge milletvekilleri ve yerel siyasetçilerin destekleriyle; Öz Gıda İş ve Çaykur arasında imzalanan ek protokol uyarınca Çaykur’da çalışan 9.500 mevsimlik işçimizin çalışma sürelerini 120 günden 180 güne yükselterek adeta devrim yaptık. Mevsimlik işçilerimizin her biri için SGK’ya fazladan düzenli sigorta primi yatırılmasını sağlayarak, sağlık hizmetlerinden faydalandırdık. Bu kazanımlara ek olarak; Çaykur işçileri adına çalışma süreleri ile ilgili talebimizin uygulamaya konularak çalışma barışının, huzurunun ve adaletinin zaman kaybetmeden tesis edilmesini bekliyoruz. Çaykur işçileri mevsimlik işçi kadrosunda yılda 180 gün çalıştıkları için prim gün sayısını tamamlayamıyor ve bu nedenle emekli de olamıyor. Şimdiye dek aldığımız kazanımlar her ne kadar işçilerimizin çalışma şartlarını iyileştirse de sorunları tamamen çözmeye yetmiyor. Öz Gıda İş Sendikası olarak, Çaykur işçilerinin sorunlarının tamamı çözülünceye kadar sürecin takipçisi olacak, üyelerimizle birlikte mücadele etmeye devam edeceğiz.
Kamu işçilerinin taban aylık ve zam artışlarını en yüksek şekliyle kabul eden başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere tüm paydaşlara teşekkür ederken, Cumhurbaşkanımızdan, Rize mitinginde Çaykur işçilerinin sorunlarının çözümüne yönelik ortaya koyduğu iradeye atıfla, çalışma sürelerinin artırılmasını, hizmet akitlerinin askıda olduğu sürelerde işsiz sayılmalarının sağlanmasını, işsiz kaldıklarında işsizlik ödeneğinden ve prim ödeme koşuluna bağlı yararlanamadıkları haklardan faydalanabilmelerini sağlayacak hukuki düzenlemelerin hayata geçirilmesini bekliyoruz. Mücadele sürecimizin başından itibaren Çaykur işçilerine desteklerini esirgemeyen başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere, bölge milletvekilleri ve yerel siyasetçilerimizin bundan sonraki süreçlerde de desteklerini sürdüreceklerine ve Çaykur işçisinin yanında olacaklarına yürekten inanıyoruz.”
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Güçlü Lider Güçlü Meclis İçin Doğrusu Ak Parti
Güçlü Lider Güçlü Meclis İçin Doğrusu Ak Parti
Artık yalnız değilsiniz, Rize’nin bir rehberi var!
Artık yalnız değilsiniz, Rize’nin bir rehberi var!