Advert
Advert
Advert

Rize'den 11 ayda 6,6 milyon dolarlık çay ihracatı

Rize'den yılın ocak-kasım döneminde 6 milyon 630 bin 515 dolarlık çay ihraç edildi.

Rize'den 11 ayda 6,6 milyon dolarlık çay ihracatı
Rize'den 11 ayda 6,6 milyon dolarlık çay ihracatı admin

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Hamdi Gürdoğan, AA muhabirine, Türkiye'nin 11 aylık çay ihracatının yüzde 33'ünün Rize'den gerçekleştirildiğini söyledi.

Kentten ocak-kasım döneminde 2 bin 776 bin çay ihracatı yapıldığını aktaran Gürdoğan, söz konusu dış satımdan 6 milyon 630 bin 515 dolar kazanç sağlandığını belirtti.

Gürdoğan, Rize'den 32 ülke, özerk bölge ve serbest bölgeye çay ihraç edildiğini vurgulayarak, "Belçika, ABD ve Ukrayna en fazla dış satım yapılan ülkeler oldu. Rize'den Belçika'ya 3 milyon 952 bin 923 dolarlık, ABD'ye 681 bin 681 dolarlık ve Ukrayna'ya da 334 bin 380 dolarlık ihracat yapıldı." dedi.

Çayın bölge ve ülke ekonomisi için önemli bir ihraç ürünü olduğuna işaret eden Gürdoğan, yapılan tanıtım çalışmalarıyla Türk çayının yurt dışı piyasalarda daha da ön plana çıktığını aktardı.

Gürdoğan, Türk çayının son yıllarda bilinilirliğinin artmasına paralel olarak çay ihracatının da her geçen yıl artış kaydettiğine dikkati çekerek, bu durumun gelecek dönemde ihracata çok önemli katkı sağlayacağını, çay ihracatından beklentilerinin yüksek olduğunu dile getirdi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Güçlü Lider Güçlü Meclis İçin Doğrusu Ak Parti
Güçlü Lider Güçlü Meclis İçin Doğrusu Ak Parti
Artık yalnız değilsiniz, Rize’nin bir rehberi var!
Artık yalnız değilsiniz, Rize’nin bir rehberi var!