Advert
Advert
Advert

Bahreyn vizesi

Bahreyn vizesi
Bahreyn vizesi Hakkı DUMAN

Bahreyn vizesi, Bahreyn Krallığı'na gitmek isteyen Umuma mahsus pasaportu olan Türk vatandaşları Bahreyn vizesi almaları zorunludur. Bahreyn vizesi isteyen yabancılara verilebilecek bir vize türüdür. Bahreyn vizesi Türk vatandaşları ile Bahreyn vatandaşlarına sınır kapılarında verilmektedir. Türk vatandaşları içerisinde Hususi pasaport, ve Hizmet pasaportu olan kişilerin 180 günün içerisinde 90 günü aşmayacak gezileri için Bahreyn vizesi almalarına gerek yoktur. Bahreyn vizesi alacak kişiler, vize başvurularını Bahreyn Konsolosluklarına veya Bahreyn Konsolosluğu tarafından vize konularında yardımcı olacak vize merkezleri aracılığıyla almaktadır. Ülkede üç aya kadar kalma izni verir. Kalış süresi uzatılabilir. Ayrıca Bahreyn'de yaşamak isteyen ancak henüz oturma izni almamış kişiler için de verilir.

Bahreyn vizesi, kişilerin Bahreyn'de belirli bir süre kalmasına izin veren ülkeye özgü bir vizedir. Umuma mahsus pasaport ve ulusal pasaport sahibi olan Türk vatandaşları Bahreyn’e yapacakları ziyaretleri için Bahreyn vizesi almaları zorunludur. Hususi pasaportu olanlar ile Diplomatik pasaportu olan kişiler, 180 gün içerisinde 90 gün olacak şartıyla Bahreyn gezilerinde vize almalarına gerek yoktur. Dışişleri Bakanlığı tarafından düzenlenir ve en yakın Bahreyn büyükelçiliği veya konsolosluğundan elde edilebilir. Bahreyn vizeleri genel olarak sınır kapılarında verilmektedir. Fakat aksi bir durum olması nedeniyle Bahreyn ülkesine giriş yapamayabilirsiniz. Bu nedenle de Bahreyn seyahatinden önce yani 1 ay gibi bir süre içinde alınması doğru olur.

İki tür Bahreyn vizesi vardır, kısa süreli ziyaretçi vizesi (90 güne kadar geçerlidir) ve uzun süreli ziyaretçi vizesi (bir yıla kadar geçerlidir). Bahreyn vizesi, bir kişinin Bahreyn'e girmesine ve ülkede sınırlı bir süre kalmasına izin veren bir vize türüdür. Bahreyn vizesi nedir?

 

Bahreyn'de, ülkenizdeki Büyükelçilik veya Konsolosluğa vize başvurusunda bulunabilirsiniz. Başvurunuzun işleme alınması için size en yakın Elçilik veya Konsolosluğa başvurmanız gerekmektedir. Vizelerin işlem süresi genellikle üç aydır ancak başvurduğunuz vize türüne göre daha uzun olabilir. Bahreyn vizesi, Bahreyn'i ziyaret etmek, çalışmak veya okumak isteyenlere verilir. Vize, 30 güne kadar ve iki yıldan fazla olmayan bir konaklamaya izin verir.

 

Bahreyn Vizesi İçin Gerekli Evraklar

l Bahreyn vizesine başvuru yapan kişinin Nüfus cüzdanı fotokopisi

l Bahreyn vizesi başvuru formu,

l İki adet biyometrik fotoğraf,

l Sarıhumma aşısı olduklarına dair belge

l Son altı ay içinde sağlık muayenesini tamamladıklarına dair belge

l Tedavi masraflarını karşılayan sağlık sigortalarını ibraz etmelidirler.

l Rezervasyon bilgilerine ait evraklar

l Pasaport

l Pasaportun fotokopisi

l Pasaport içerisinde 2 sayfanın boş olması gerekir.

l Bahreyn ülkesinden davet mektubu olmalı.

l Vize ücretinin ödendiği banka dekontu

l Çalışanlar için şirket bilgileri

Başvuru sahipleri ayrıca, Bahreyn'de kaldıkları süre boyunca aylık ne kadar ödeneceklerini belirten banka hesap özetleri veya işverenlerinden aldıkları resmi bir yazı ile Bahreyn'de kalacakları süre için yeterli paraya sahip olduklarını kanıtlamalıdırlar.

 

Bahreyn vizesi genellikle bir yıllık bir süre için verilir. Ancak her yıl en fazla beş yıl süreyle yenilenebilir. Bahreyn vizeleri, iş, turizm veya tıbbi tedavi için Bahreyn'e girmesi gereken ziyaretçiler için giriş limanına vardıklarında verilir. Bahreyn vizesi sonuçları 10 gün içerisinde açıklanmaktadır.

Bahreyn vizesi başvurusu için doldurulacak olan Bahreyn vize başvuru formu Arapça, İngilizce ve Türkçe olarak doldurulur. Formun doldurulmasında doğru ve güncel bilgilerin verilmesi uygun olur. Bahreyn vize başvuru formu Bahreyn Konsolosluğu tarafından hazırlanan resmi evraktır. Vize başvuru sonuçlarını etkileyecek olan bir formdur. Vize başvurusunu yapacak kişinin bütün kişisel bilgileri formda yer alması gerekir. Bahreyn vizeniz olumsuz olarak açıklanması durumunda, yaptığınız harcamalar geri iade edilmez.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Güçlü Lider Güçlü Meclis İçin Doğrusu Ak Parti
Güçlü Lider Güçlü Meclis İçin Doğrusu Ak Parti
Artık yalnız değilsiniz, Rize’nin bir rehberi var!
Artık yalnız değilsiniz, Rize’nin bir rehberi var!