Advert
Advert
Advert

Rize’de Kokulu Üzümler Toplanıyor Pekmez Mesaisi Başladı

Çay Üreticileri Dayanışma Derneği (ÇAYÜDAD) Başkanı Mustafa Mavi, vatandaşların kaliteli ürüne en az zayiatla ve en kısa zamanda ulaşmasını sağlamak üzere üzüm sıkma işlemine başladıklarını söyledi.

Rize’de Kokulu Üzümler Toplanıyor Pekmez Mesaisi Başladı
Rize’de Kokulu Üzümler Toplanıyor Pekmez Mesaisi Başladı admin

Çay Üreticileri Dayanışma Derneği (ÇAYÜDAD), Rize'ye özgü bir tatlı olan pepeçura ve pekmez yapımında kullanılan kokulu üzüm suyunu sıkma noktasında üreticilere büyük kolaylık sağlıyor. Asmalardan üzümleri toplayan vatandaşlar pekmez yapımı için kolları sıvarken ÇAYÜDAD da vatandaşların topladıkları üzümlerin suyunu makine ile ücretsiz bir şekilde sıkarak şıraya dönüştürüyor. Bu sayede de vatandaşların pekmez kazanları üzüm suyuyla dolup taşıyor.

ÇAYÜDAD Başkanı Mustafa Mavi, yaptığı açıklamada, 2022 yılı üzüm şırasına başladıklarını ifade ederek, İkizdere’den, Kalkandere’den Arhavi’ye kadar hizmet verdiklerini kaydetti.

Üzüm sıkma işlemine yoğun bir talep olduğunu belirten ÇAYÜDAD Başkanı Mavi, vatandaşların kendilerinden haber almadan üzüm toplamamalarını istedi. Mavi, hedeflerinin tüm muhtarlıklara birer adet üzüm sıkma makinesi almak olduğunu belirtti.

Mavi, açıklamasında şunları kaydetti: “Birçok yetiştiricinin geleneksel yöntemlerle suyunu çıkardığı kokulu siyah üzümde üreticinin işini kolaylaştırmak için almış olduğumuz ve önceki yıllarda da üzüm sıkma işleminde bulunduğumuz üzüm sıkma makineleriyle 2022 yılı üzüm şırasına başladık. Şu an yoğun bir talep var. Şıra makinelerimiz yoğun bir şekilde vatandaşlara hizmet vermeye başladı. İkizdere’den, Kalkandere’den Arhavi’ye kadar makinelerimiz hizmet veriyor. İki makinemizi ilçelere gönderirken bir tane makinemizi burada tutuyoruz. Gelen üreticilerimizin üzümlerini sıkıp kendilerine veriyoruz. Geçtiğimiz yıl 200-250 ton civarında üzüm sıkma işlemi gerçekleştirmiştik. Bu sene ise 500 tona yakın üzüm sıkma işlemi gerçekleştireceğimizi düşünüyoruz. Vatandaşlarımız acele etmesin, bizden haber almadan üzüm toplamasın. Derneğimizin Engindere Mahallesinde bulunan ofisinde inşallah herkesin üzümünü sıkıp pekmez yapmalarını kolaylaştıracağız. Keşke gücümüz olsa da her bölgeye her muhtarlığa bir makine alabilsek de kimseyi bu meşakkata sürüklemesek. Her bölgeye bir makine şart. İnşallah önümüzdeki sezon onu da yapar, her bölgeye her muhtarlığa makine alabiliriz” diye konuştu.

Çay Üreticileri Dayanışma Derneği (ÇAYÜDAD) ve Rize Merkez Muhtarlar Derneği, önceki yıl AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Rize Milletvekili Hayati Yazıcı’nın destekleriyle birçok üzüm yetiştiricisinin geleneksel yöntemlerle suyunu çıkardığı kokulu siyah üzümde üreticinin işini kolaylaştırmak için 3 adet üzüm sıkma makinesi almıştı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Güçlü Lider Güçlü Meclis İçin Doğrusu Ak Parti
Güçlü Lider Güçlü Meclis İçin Doğrusu Ak Parti
Artık yalnız değilsiniz, Rize’nin bir rehberi var!
Artık yalnız değilsiniz, Rize’nin bir rehberi var!