Advert
Advert
Advert

Muay Thai Nedir?

Muay Thai Nedir?
Muay Thai Nedir? Hakkı DUMAN

Muay Thai Tayland başta olmak üzere Myanmar, Kamboçya ve Laos gibi güneydoğu Asya ülkelerimde uygulanmakta olan bir tür spor çeşididir. Bu spor boks kategorisinde yer edinmektedir. Bir tür boks çeşidi olan bu oyunu herkesin oynaması mümkün değildir. Asıl adı Muay Thai olan bu boksun adı dünyada Tayland boksu olarak bilinmektedir.

Muay Thai Tayland bölgesinde keşfedilen ve asıl adı Muay Thai olup Tayland boksu olarak bilinen bir tür dövüş sporudur. Bu oyunda yumruk, diz, dirsek ve tekmelerin kullanıldığı oldukça zorlu ve sert bir spor dalıdır. Bu dalda ilerlemeyi hedef edinmiş kişilerin çok küçük yaştan itibaren eğitim almaları koşulunda bulunulmaktadır. Bu tür sert dövüşlere dayanıklı ve kendini rahtça ifade edebilen eğitimli sporcularla oynanılması tercih edilir. Bu sporu gerçekleştirebilmek için çok iyi b,ir eğitim almanız gerekmektedir. Henüz 18 yaşını doldurmamış bireylerin milli turnuvalarda yer edinmesi kanunen yasaktır, bu durumda sahalara çıkarıldıkları takdirde cezalandırılacaklardır.

Bu spor dalına birçok bölgede kralların dövüş sanatı da denilmektedir. Asıl sebebi, 1411 yılında Sen Muajng Ma isimli bir kralın ölümünün ardından oğulları, Muay Thai sanatını geliştirerek kraliyet tahtını ele geçirmek için savaşmışlardır. Bu mücadeleye o dönemde kralların dövüş sanatı ismi verilmiştir. Hala bazı ülkelerde bu isimle anılmaktadır.

Muay Thai eski yıllarda Siyam olarak bilinen bölgenin bölünmesinden sonra oluşmuş ve Tayland’da ağırlıklı olarak uygulanan dövüş sistemlerinin genel adı olarak bilinmektedir. Her ne kadar aynı bölge içerisinde olmasalar dahi komşu ülkeler olan Myan Mar’da çokça uygulanan ” Bando veya Lethwai” ve Kamboçya’da düzenlenen “khmer Boksu” ile fazlasıyla benzerlik göstermektedir. Günümüzde hala oynanmakta olan Muay Thai profesyonel, amatör ve geleneksel olmak üzere en az 3 dalda uygulamaya alınmıştır. Pek çok kişi tarafından severek izlenilen bu yarış online olarak da yayımlanmakta ve izlenme rekoru kıran oyunlar arasında yer edinmiştir.

Muay Thai Nasıl Yapılır, Ne İşe Yarar?

Muay thai boks etabında iki rakibi karşı karşıya mücadele amaçlı bir araya getirir. Bu sporun asıl amacı karşı rakiplerden birinin dövüşerek rakibini alt edip yarışı kazanması, teknik nakavt yani hakem tarafından rakibin yarışa devam edememesi veya yanlış tekniklerle puan kaybetmesidir. Bu etapta dövüşçüler yumruk, ayak, baldır, dirsek ve dizlerle savaşacak zor durumda kaldıklarında raptiye ve pense tekniklerini yarışta uygulamaya alabileceklerdir.

Muay Thai güçlü bir vücuda ve dövüş gücüne sahiptir. Ancak buna rağmen daha başarılı bir dövüşçü olmak ve oyunu daha yüksek bir rekabet neticesinde kazanmak, için oldukça eğitimli olmak gerekmektedir. Muay Thai maçları 7,3 mx 7.3m ile 6.1mx 6.1m arasında bir ringde oynanılır. Profesyonel bir maçta dövüşçüler 18 yaşından büyük olmalı ve kendi ağırlıklarına denk dövüşçüler ile yarışmalılardır.

Kaynakça

SporDurağı. “Spor Terimleri”. Erişim 8Haziran 2022. https://sporduragi.com/

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Artık yalnız değilsiniz, Rize’nin bir rehberi var!
Artık yalnız değilsiniz, Rize’nin bir rehberi var!
Gaziler Günü Dolayısıyla Rize'de Tören Düzenlendi
Gaziler Günü Dolayısıyla Rize'de Tören Düzenlendi