Advert
Advert
Advert

Milli füze 'Bozdoğan' testi başarıyla geçti

TÜBİTAK SAGE'nin geliştirdiği 'Görüş İçi Hava-Hava Füzesi Bozdoğan', hedef uçağa yapılan ilk güdümlü testi başarıyla gerçekleştirdi.

Milli füze 'Bozdoğan' testi başarıyla geçti
Milli füze 'Bozdoğan' testi başarıyla geçti admin

TÜBİTAK, bugün yeni bir test atışı yaptı.

TEST BAŞARILI OLDU
TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen Görüş İçi Hava-Hava Füzesi BOZDOĞAN, hedef uçağa yapılan ilk güdümlü atış testini başarıyla tamamladı.

HEDEFTEKİ UÇAK VURULDU
Yerden yapılan atışta, hedef alınan uçak başarıyla vuruldu. Atış testini ise Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, sosyal medya hesabından duyurdu.


"UÇAKTAN ATIŞI ÖNÜMÜZDEKİ SENE YAPILACAK"
AK Parti TBMM Gruo Toplantısı'nda 'Bozdoğan' füzesinin başarısına da değinen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Savaş uçaklarımıza entegre edilecek havadan havaya füzemiz Bozdoğan, fırlatma rampasından yapılan güdümlü atışlarda tam isabet sağladı. Ses hızının çok üstünde uçan ve yüksek manevra yeteneğine sahip bu füzemizin uçaktan atışlı testleri de önümüzdeki yıl yapılacak. 2013 yılından beri üzerinde çalışılan Göktuğ Projesi'nin bir ürünü olan Bozdoğan füzesi, uçaktan test atışlarının da tamamlanmasının ardından Türk Silahlı Kuvvetlerinin envanterine girecek. Dünyada yalnızca 9 ülkenin ürettiği havadan havaya füzemiz, Milli Muharip Uçağımıza ve F-16 savaş uçaklarımıza monte edilecek. Böylece savaş uçaklarımızda kullandığımız hava-yer silahlarına ek olarak havadan-havaya silahlarımız da yerli ve milli olacak. Milli gemimizden ilk defa milli füze atışı gerçekleştirdik. Roketsan tarafından geliştirilip üretilen ilk milli deniz seyir füzemiz ATMACA, TCG Kınalıada gemisinden başarıyla fırlatıldı. Bu füzemiz de inşallah önümüzdeki yıl envantere giriyor." ifadelerini kullandı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Güçlü Lider Güçlü Meclis İçin Doğrusu Ak Parti
Güçlü Lider Güçlü Meclis İçin Doğrusu Ak Parti
Artık yalnız değilsiniz, Rize’nin bir rehberi var!
Artık yalnız değilsiniz, Rize’nin bir rehberi var!