Advert
Advert
Advert

ÇAYKUR'dan Fabrikalardaki Baca Dumanı Hakkında Açıklama

ÇAYKUR, baca dumanı sorununun çözümü için önemli adımlar atıldığını ve bu yatırımlar sonucunda fabrikalardan çıkan dumanın çevreye zararın en aza indirildiğini bildirdi.

ÇAYKUR'dan Fabrikalardaki Baca Dumanı Hakkında Açıklama
ÇAYKUR'dan Fabrikalardaki Baca Dumanı Hakkında Açıklama admin

ÇAYKUR’dan yapılan açıklamada, çay fabrikalarında üretimden kaynaklanan baca dumanının çevreye zarar vermesini önlemek için önemli yatırımlar yapıldığı, bu yatırımlar kapsamında fabrikalara çoklu toz toplama filtreleri kurularak koruyucu ve önleyici bir sistem oluşturulduğu Çevre İl Müdürlükleri tarafından fabrikaların düzenli olarak denetlendiği ve toz/duman emisyonlarının ölçüldüğü kaydedildi.

Özellikle Çamlıhemşin ve İkizdere fabrikalarında Dünya Bankası'ndan alınan hibelerle en modern toz ve duman arıtma sistemleri kullanıldığı ve böylece baca dumanındaki zararlı maddelerin temizlenerek çevreye zarar vermeden salındığı kaydedilen açıklamada, ÇAYKUR’un üreticilerin ve halkın yanında durarak çevre kirliliğini önlemeyi taahhüt ettiğine vurgu yapıldı. Filtreleme sistemlerinin sadece dumanın rengini değiştirmediği, içeriğini de temizlediği vurgulanan açıklamada bu sayede fabrikalardan çıkan dumanın çevreye herhangi bir zararı olmadığı ifade edildi.

ÇAYKUR’dan yapılan açıklamada, “Teşekkülümüz çay fabrikalarında üretim aşamalarında açığa çıkan toz ve baca dumanının çevreye vermesi muhtemel olumsuz etkilerin oluşmaması için yıllar içerinde ayrılan yatırım kaynaklarıyla sürekli teknik iyileştirmeler yapılarak bugünlere gelinmiş ve zaman içerisinde fabrikalarımızın tamamında çoklu toz toplama filtreleri kurularak koruyucu ve önleyici bir sistem oluşturulmuştur.

Bilindiği üzere üretim atıkları ve kirlilik gibi evrensel konularla mücadele ve karar keyfiyeti işletme yetkililerine bırakılmadan devletimizin sorumlu ve ilgili birimleri tarafından sıkı takibi yapılmaktadır. Üretim yapılan işletmelerimizle ilgili olarak Çevre İl Müdürlüklüleri tarafından düzenli olarak denetlenmekte ve özellikle çevreye salınan toz ve duman ölçümleri periyodik olarak kontrol edilmekte ve buna göre izin belgeleri alınmaktadır. Resmi izin belgesi olmadan faaliyet gösteren işletmemiz bulunmamaktadır.

Bugün itibariyle bütün işletmelerimizde toz ve duman atıklarının zararlarını minimize eden sistemler mevcut olup özellikle Çamlıhemşin ve İkizdere fabrikalarımızda toza ve dumana karşı en modern sistemler yer almaktadır. Teşekkülümüz tarafından sunulan proje tekliflerimize karşılık Dünya Bankasından sağlanan hibelerle iki fabrikamızda kurulan hassas sistemler neticesinde zararlı içerik barındırmadan duman salınımı yapılmaktadır. Bu işlem esnasında aynı zamanda enerji tasarrufu da sağlanmaktadır.

Nasıl ki Teşekkül olarak çay tarımının ve sanayisinin baş aktörü olarak üreticimizin yanında durarak çay tarımının geliştirilmesi ve daha iyi şartlarda geleceğe taşınması için çaba sarf ediyorsak; çevre kirliliği gibi hassas konularda da üreticilerimizin, halkımızın yanında ve onların menfaatleri gereği iyileştirme çalışmaları yapmaktayız. Fabrika bacalarımızdan çıkan dumanın görünümü değil, esas olan çoklu filtrelerden geçerek salınan dumanın içerik olarak zararsız olup olmadığıdır ki bunu da maksimum seviyelerde sağlamaktayız.” ifadelerine yer verildi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Güçlü Lider Güçlü Meclis İçin Doğrusu Ak Parti
Güçlü Lider Güçlü Meclis İçin Doğrusu Ak Parti
Artık yalnız değilsiniz, Rize’nin bir rehberi var!
Artık yalnız değilsiniz, Rize’nin bir rehberi var!