Advert
Advert
Advert

Rize Kent Konseyi Başkanı Yazıcı: Atfedilen suçlamaların hiç birini kabul etmiyoruz

Rize Kent Konseyi Başkanı Murat Yazıcı, Kent Konseyi seçimleri ile ilgili yazılı açıklamada bulundu.

Rize Kent Konseyi Başkanı Yazıcı: Atfedilen suçlamaların hiç birini kabul etmiyoruz
Rize Kent Konseyi Başkanı Yazıcı: Atfedilen suçlamaların hiç birini kabul etmiyoruz admin

Rize Kent Konseyinin Salı günü yapılan seçimli genel kurulunda kadın meclisi seçimlerinde 3 listenin iptal edilmesinin ardından salonda yaşanan gerginlik ve itirazlar üzerine Rize Kent Konseyi Başkanı Murat Yazıcı, yazılı bir basın açıklaması yaptı.

Yazıcı yaptığı yazılı açıklamada şunları söyledi: "Bildiğiniz üzere Salı günü Rize Kent Konseyi 6. Seçimli genel kurulunu gerçekleştirdik. Genel kurulda Kent konseyi yönetim kurulunun yanı sıra Kadın, engelli ve gençlik meclislerimizin de seçimi yapıldı. Kent Konseyi yönetim kurulu, gençlik meclisi, engelli meclisi için divana tek liste verildi, açık oylama sistemi ile yapılan oylamada listeler kabul edildi.

Kent Konseyi Genel Kurulu yapılacağına ilişkin gazete de ilanIıçıktıktan sonra Kadın meclisi için birden fazla talep geldi. Bu süreç içerisinde kadın meclisine talip olan bütün başkan adaylarına Kent Konseyi yönergesi ulaştırıldı ve gereken bilgiler verildi

Genel kurul yapıldığı gün her şey program dahilin de devam etti. Diğer grupların seçimleri açık oylama sistemi ile yapıldı. Daha sonra Kadın meclisi adaylarının listeleri divana sunuldu. Divan heyeti, listeleri inceledikten sonra 3 listenin yönergeye aykırı, üye olmayan isimlerin olduğunu tespit etti. Verilen listelerde bazı isimlerin kurumlardan delege olmadıkları göründü. Ardından her üç listenin başkan adayları Divan’a davet edilerek delege olmayan isimlerin düzeltilmesi gerektiğinin izahı edildi. Buna karşılık kadın meclisi başkan adayları ve listesinde yer alan kişiler, kendilerinin bilinçli olarak liste dışı bırakıldığını, ayrımcılık yapıldığını iddia ederek itiraz ettiler. Adaylar seçime eksiksiz girebilmeleri için kendilerine yönergeyi gönderdik. Oysa ki 15 gün içerisinde bizi arayıp soru sorduklarında, arkadaşlarımız listelerinde yer alan her bir ismin mutlak surette bir dernek, STK, kurum veya siyasi partiden imzalı bir şekilde gelmesi gerektiğini vurgulayarak söylediler. Bütün kurumlara talep yazısı gönderdik. Herhangi bir STK ya mensup olmayan bir ismi listeye almak için, herhangi bir derneğe üye yaptıktan sonra o dernekten Kent konseyine yazılı belge ile gönderebilecekleri konusunda da yardımcı olduk. Bütün bunların kayıtları bizde mevcuttur. Buna rağmen listelerde herhangi bir STK veya dernekten bildirilmeyen isimlerin yer aldığı tespit edildi ve 2018 yılında çıkarılan yönerge gereği bu listeler kabul edilmedi. Rize Kent Konseyinin 2018 yılında hazırladığı yönergenin 12. maddesi (a) bendinde yer alan " Kent Konseyi üyesi olmaya hak kazanan kurumsal üye temsilcileri Kent Konseyi Yürütme Kurulu asıl ve yedek üyeliklerine aday olabilirler veya gösterilebilirler. Kurumsal üye temsilcisi ve çalışma grubu temsilcisi olmayanlar Kent Konseyi Genel Kurulun da aday olamazlar ve aday gösterilemezler" hükmüne istinaden bu şekilde bir uygulama yapılmıştır. Divan listeleri tamamen iptal edebilirdi ancak kendilerine bir süre tanıyarak listelerini genel kurula sunulan delege listelerinden tamamlayabilecekleri konusunda ek süre verildi. Süre bitiminde listeler divana sunulmadığı için, şartlara uygun liste açık oylamaya sunuldu ve kabul edildi.

Genel Kurul basına kapalı olduğu halde, genel kurulda izinsiz görüntü çekerek bunu web sayfasında ve sosyal medyada paylaşan kişiden davacı olduğumuzu ve hakkında yasal işlem başlattığımızı da ifade etmek isteriz. Atfedilen suçlamaların hiç birini kabul etmediğimizi kamuoyuna önemle paylaşıyoruz,"

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Güçlü Lider Güçlü Meclis İçin Doğrusu Ak Parti
Güçlü Lider Güçlü Meclis İçin Doğrusu Ak Parti
Artık yalnız değilsiniz, Rize’nin bir rehberi var!
Artık yalnız değilsiniz, Rize’nin bir rehberi var!